GeriGündem EBOLA DEHŞETİ YİNE HORTLADI
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

EBOLA DEHŞETİ YİNE HORTLADI

Modern dünyanın 1976 yılında tanıştığı Ebola dehşeti yine hortladı. Pençesine aldığı insanları çok kısa sürede iç organlarını patlayarak öldüren hastalık bu defa Uganda'da ortaya çıktı. Hızla yayılan salgın nedeniyle uluslararası yardım kuruluşları bölgeyi kaderine terketme kararı verdi.

Uganda'nnın Gulu kasabasında ortaya çıkan salgın bugüne kadar 43 kişinin ölümüne yol açtı. Yüzlerce kişi ise Ebola'nın pençesi altında bulunuyor.

YARDIM KURULUŞLARI KAÇIYOR

Başkent Kampala'nın 350 kilometre kuzeyindeki Gulu kasabasındaki salgının komşu kasabalara da sıçradığı belirtiliyor. Başta Kızılhaç olmak üzere salgın başlar başlamaz bölgeye koşan uluslararası yardım kuruluşları, personeline bölgeyi terketmesi talimatı verdi.

Yardım kuruluşları, insanları kaderlerine terkettikleri suçlamalarına karşılık personellerinin hayatlarını tehlikeye atamayacakları cevabını veriyor.

İLK BELİRTİ KUSMA

Yetkililer, hastalığın teşhisinin oldukça güç olduğuna dikkaç çekerek, nezle başlangıcı gibi bir şekilde görülen Ebola'nın en büyük belirtisinin nedensiz kusma olduğunu söylüyorlar. Hasta bu belirtilerin iki ya da üç sonrasında ise ölüyor.

DOKUNMAKLA BİLE GEÇİYOR

Ebola salgınını tespit etmek için kan testi yapılamıyor. Çünkü virüs, hastayla en küçük temasta bile bulaşabiliyor. Hatta yakınında durankişiler havadan bile virüsü kapabiliyor. Bu nedenle hastalık çok hızlı bir şekilde yayılıyor.


Vücut aşırı kan üretiyor organlar patlıyor

Ebola AIDS virüsü gibi insanın bağışıklık sistemini doğrudan ve çok hızlı bir şekilde etkileyen öldürücü bir virüs.

Bağışıklık sistemini aldatıyor ve sistem vücudun sürekli kan kaybettiği sanıyor. Böylece vücut hızlı bir şekilde kan üretiyor. Ve iç organlar aşırı derecede kanla dolarak patlıyor. İnsanlar kanlar içinde ve korkunç bir şekilde ölüyor.

ADINI EBOLA NEHRİNDEN ALIYOR

Ebola nehri: Salgın ilk kez 1976 yılında Kongo'nun kuzeyinden Sudan sınırına kadar uzanan bölgede görüldü. Ve Adını da bu bölgedeki Ebola nehrinden alıyor. Afrika'nın Nil'den sonra en uzun nehrinin kollarından biri olan Ebola tropik Kongo ormanlarıyla kaplı Kara Kıtaı'nın içlerine doğru uzanıyor.


Kongo'nun laneti

Modern dünya, Ebola ile ilk kez Sudan Uganda ve Kongo sınırındaki ilk salgınla tanıştı. Yüzlerce insanın öldüğü salgında yardım kuruluşları ilk önce hastalığın ne olduğunu bile anlamadı.

Daha sonra yapılan araştırmalar Ebola'nın AIDS'e neden olan HIV gibi bir virüsten kaynaklandığını ortaya çıkardı. Ancak bu virüs HIV gibi ağır ağır değil çok hızlı bir şekilde öldürüyordu.

ANİDEN ÇIKIYOR

İkinci salgın şimdiki adı Demokratik Kongo eski adı Zaire olan ülkede 1994-95 yıllarında ortaya çıktı. Yüzlerce kişi yardım kuruluşlarının gözleri önünde korkunç bir şekilde öldü. Salgın ortaya çıktığı gibi aniden yok oluyordu. Yani pençesi altına aldığı insanları öldürdükten sonra ortadan kalkıyordu.

Üçüncü salgın da Kongo'nun komşularından Gabon'da son salgın ise geçtiğimiz günlerde Uganda'da patlak verdi. Ebola bugüne kadar sürekli olarak Kongo nehri ve kollarının geçtiği ülkelerde görüldü. Bu nedenle de yerli halk arasında Kongo'nun laneti olarak biliniyor.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle