GeriGündem Eber ve Eymir göllerinde toplu balık ölümleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eber ve Eymir göllerinde toplu balık ölümleri

Abone Olgoogle-news

Afyon'un Bolvadin İlçesi'nde bulunan Eber Gölü'yle Ankara'nın Gölbaşı İlçesi'nde, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin özel arazisinde bulunan koruma altındaki Eymir Gölü'nde toplu balık ölümleri meydana geldi.

Eber Gölü'nde on binlerce balık göl yüzüyeni kapladı. Göldeki kirlilikten tedirgin olduklarını belirten Yakasenek Beldesi Belediye Başkanı Necati Korkman, durumu İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Yaban Hayatı Mühendisliği yetkilerine haber verdiğini söyledi. Gölde daha önce flamingoların yaşadığını, suyunun içilebildiğini söyleyen Korkman, ‘‘Bunun tek nedeninin de göle kontrolsüz bırakılan fabrika atıkları olduğunu biliyoruz’’ dedi.

Eymir Gölü'nde yaşayan turna, gümüş, sazan ve kadife cinsi binlerce balık da yavrularıyla birlikte karaya vurdu. Toplu balık ölümüyle ilgili ODTÜ Su Bilimleri Ensitüsü ile Jandarma Çevre Koruma ekipleri inceleme başlattı. Ölen balıklardan ve sudan incelenmek üzere örnekler alındı. Eymir Gölü'nde, amatör olarak balık avlamalarına izin verilen vatandaşlar, olayın çok vahim olduğunu belirttiler. Eymir'deki lokanta işletmecileri, göle yakınlarında bulunan TEAŞ'a ait lojmanlardan pis su atığı geldiğini, aşırı kirlenmeden dolayı balık ölemlerinin olabileceğini iddia etti.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle