GeriGündem Eber Gölü'nde inekler otluyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eber Gölü'nde inekler otluyor

Abone Olgoogle-news

TÜRKİYE'nin en büyük 12’nci gölü olan Eber Gölü, her geçen gün biraz daha kuruyor. Birkaç yıl öncesine kadar ‘kuş cenneti’ diye bilinen gölün en derin yeri 21 metreydi. Devlet Su İşleri 18’inci Bölge Müdürlüğü verilerine göre su seviyesinin yüzde 3’e düştüğü Eber Gölü, yine birkaç yıl öncesine kadar, kıyısı bulunan köylerde yaşayanların önemli geçim kaynağı idi. Toplam hacmi 215 bin metreküp olan Eber’de şu an sadece 5 bin 648 metreküp su bulunuyor

.Yakın zamana kadar kuş cenneti olan Türkiye'nin 12'inci büyük gölü Eber, hızla kuruyor. Göle kıyısı olan köylerin sakinlerinin kayıklarla açılıp balık avladığı, kamışları biçip yakındaki kağıt fabrikasına satarak geçimini sağladığı Eber Gölü'nün havzasında şimdi inekler otluyor. Bir kanalla Eber’den su aktarılan Akşehir Gölü de tehlike sinyalleri veriyor. Pek çok kuş türüne ev sahipliği yaptığı dönemde derinliği 21 metreye kadar ulaşan Eber Gölü’nde su seviyesi 1- 2 metreye kadar düştü. Artık kuşların gelmediği Eber’de şimdilerde sadece küçük tarla kuşları görülüyor. Sular çekildikçe gölde kalan balıklar da ölüyor.

Devlet Su İşleri 18’inci Bölge Müdürlüğü verilerine göre, su seviyesinin yüzde 3’e düştüğü Eber Gölü, kot seviyesine kadar çekildi. Toplam hacmi 215 bin metreküp olan Eber’de şu an sadece 5 bin 648 metreküp su bulunuyor. Eber Gölü’nde sular çekilmeden önce göl kıyısında bir köy olan Derekarabağ, bugün gölden kilometrelerce uzakta kaldı. Derekarabağ Köyü’nde bir zamanlar göle sıfır olan evlerin önünde şimdi sadece göl suları çekilmeden önce kullanılan kayıklar çürümeye terk edildi.

Derekarabağ Köyü’nün tek geçim kaynağının Eber Gölü olduğunu söyleyen Muhtar Mevlüt Sönmez, köylünün artık ciddi geçim sıkıntısı çektiğini söyledi. Köylerinin çölleştiğini anlatan Muhtar Sönmez, “Göl bitince burada iş de bitti. Biz Eber Gölü'ne bağlıydık. Kağıt fabrikamız vardı. Kamış kesip sattığımız fabrikaya güveniyorduk. Göl ölünce fabrika da öldü. Fabrikada işlenecek birşey kalmadı. Balıklar da öldü. Gölümüz çöl gibi oldu” dedi.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle