GeriGündem Eber Gölü yanıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eber Gölü yanıyor

Abone Olgoogle-news

AFYONKARAHİSAR'ın Sultandağı, Çay ve Bolvadin ilçeleri arasında bulunan Eber Gölü'ndeki kamışlar, yaklaşık 1 aydır için için yanıyor. Yangına karadan müdahale edilemiyor.

Akşehir Gölü’nü de besleyen kaynak olan Eber Gölü, kış aylarında birçok balık ve kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Akşehir Gölü’ndeki gibi Eber Gölü'nde de yaz aylarında flamingo ve pelikan ölümleri dikkat çekti. Bir zamanlar bölge halkının geçimini sağlayan sazlıkların, gölün tarıma açılmasını umut eden köylüler tarafından yakıldığı öne sürüldü. Alevlerin kuru sazlıklara ulaşmasıyla gölden yükselen dumanlar artarken, gölün kumluk yapısı ve çevresindeki alanların bataklık oluşu yüzünden yerden söndürme çalışması yapılamıyor.

Afyonkarahisarlı Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun önem verdiği ve mutlaka kurumadan kurtarılacağını söylediği Eber Gölü’yle ilgili bakanlığın hazırladığı bir de eylem planı mevcut. Buna göre 5 yıllık süre içinde eski günlerine kavuşturulması hedeflenen Eber Gölü’nün, tamamen kuruması halinde Akşehir Gölü’nün de bir daha canlandırılması mümkün olmayacak. Türkiye'nin 12’inci büyük gölü olan Eber Gölü’nde, Devlet Su İşleri verilerine göre şu anda yok.

Gölün çevresindeki beldelere göl sahasından geçişin sağlandığı Eber’de, bir zamanlar saz kesmek ve balık avlamak için kullanılan kayıklar, şimdi kumların üzerinde. Akşehir Gölü’nde bulunan ölü flamingolardan Eber Gölü’nde de rastlamak mümkün. Göldeki kuş ve flamingoların yakındaki Karamık ve Acıgöl gibi göllere kaçtığı tahmin edilirken, kaçamayan ya da yangından etkilenen hayvanlar, susuzluğun da etkisiyle telef oluyor.

Sazlıkların arasında çok sayıda hayvanın öldüğü sanılırken, yangına havadan müdahale olmaması halinde bir süre daha sazlık hattı boyunca devam etmesi bekleniyor.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle