E-Devlet sisteminde adli sicil kaydı sorgulama nasıl yapılır?

E-Devlet sisteminde adli sicil kaydı sorgulama nasıl yapılır

Adli sicil, sabıka kayıt örnekleri için artık adliye kapısına gitmek gerekmiyor. E-Devlet sistemi ile adliye sicil kaydı örneğine anında ulaşabilmeniz mümkün. Peki E-Devlet sisteminde adli sicil kaydı sorgulaması nasıl yapılır?

Haberin Devamı

Türkiye' de yer alan kamu hizmetlerinin online sistem üzerindeki adresi E-Devlet kapısı. E-Devlet sistemi sayesinde bir çok sorgulama ve belgelendirme işlemleri artık daha hızlı ve ücretsiz bir şekilde gerçekleşiyor. E-Devlet sistemi içerisinde Adalet Bakanlığı' na bağlı hizmetlerden biri olan "Adli Sicil Kaydı" sorgulama işlemini " turkiye.gov.tr" adresinden gerçekleştirebilmek mümkün hale geldi.

E-Devlet sisteminde yer alan Adalet Bakanlığı hizmetlerinden adli sicil sorgulaması yaparak, belge oluşturabiliyorsunuz. Bu belgeyi özellikle işe girişlerde ya da resmi evrak işlemlerinde kullanabiliyorsunuz. Evrakı oluşturma aşamasında sistem sizden bazı bilgiler isteyecektir. Bunlar belgeyi vereceğiniz kurumun türü (resmi ya da özel), belgenin neden verileceği (kategorilerden seçmeniz istenecek ehliyet, devlet memuriyeti vs), belgenin nereye verileceği şeklinde olacaktır. Daha sonra sorgulama ekranına gelerek sizin adınıza bir belge hazırlanmış olacak. Üzerinde barkod bulunan bu belgeyi yazıcı simgesine tıklayarak yazıcı dökümüne ulaşarak çıktısını da alabiliyorsunuz. Belgeyi istediğiniz kuruluşa vermeniz bu şekilde mümkün hale gelebiliyor. Ayrıca bu işlem için herhangi bi işlem de ödemiyorsunuz. Hem zamandan da kazanmış oluyorsunuz.

Haberin Devamı

E-Devlet sisteminde adli sicil kaydı sorgulama nasıl yapılır

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

Birçok hizmetin bir araya geldiği E-Devlet Kapısı sayesinde artık işlemler turkiye.gov.tr adresinden online bir şekilde gerçekleşebiliyor. E-Devlet şifrenizi alabilmeniz için nüfus cüzdanınız ile birlikte en yakın PTT şubelerine giderek şifre talep etmeniz gerekiyor. Talep işleminizden sonra sizden 2TL ücret karşılığında E-Devlet şifrenizi içeren bir zarf veriliyor. Resmi site olan turkiye.gov.tr' ye ilk girişinizden sonra sizden şifrenizin değiştirilmesi talep ediliyor. Daha sonra E-Devlet sisteminde yer alan bütün hizmetlere ulaşma imkanına sahip olmuş oluyorsunuz.

Teknolojinin bu kadar çok kullanıldığı günümüzde, E-Devlet sistemine sadece bilgisayarlardan değil, akıllı cihazlar olarak adlandırılan cep telefonu, tablet ve cep bilgisayarları aracılığı ile de ulaşmanız mümkün. Gerekli uygulamayı indirerek dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde E-Devlet sistemine ulaşabilir ve sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.