GeriGündem Duran adam AFP'ye konuştu: Şahmat diyen biz olabiliriz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Duran adam AFP'ye konuştu: Şahmat diyen biz olabiliriz

Duran adam AFP'ye konuştu: Şahmat diyen biz olabiliriz
refid:24445162 ilişkili resim dosyası

‘Duran adam’ olarak sadece Türkiye’nin değil dünyanın da gündemine oturan koreograf Erdem Gündüz, AFP’ye konuştu. Türkiye’deki protestoların eylül ayında yeniden hızlanacağını öngören Gündüz, buna gerekçe olarak da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını gösterdi.

Gündüz, “Erdoğan her konuştuğunda protestoların arttığını belirterek, “Bu bir satranç oyunu gibi. Bir oyunu kazanabilirler ama ikinci oyunu biz kazanacağız. En iyi hamleleri yapıp ‘şahmat’ diyen biz olabiliriz” dedi.

Gündüz, 17 Haziran’da Taksim Meydanı’nda yüzü Atatürk Kültür Merkezi’ne dönük bir şekilde durarak başlattığı eylemine gerekçe olarak ise üç noktayı işaret etti: Hükümetin kadınları üç çocuk yapmaya teşvik etmesi, ertesi gün hapı kullanımına kısıtlamalar getirilmesi ve alkol satışı konusunda birtakım yasaklamalara gidilmesi.

Hükümetin bu politikalarının bireysel özgürlüklere bir saldırı olduğunu savunan Gündüz, “Hiçbir lider, vatandaşların özel hayatına burnunu sokma gücüne sahip değildir” diye konuştu.

Gündüz, eylemini gerçekleştirmek için özellikle Taksim Meydanı’nı seçmesinin nedenini ise “Bir Türk haber ajansının meydanda binası olduğunu biliyordum. Bu yüzden eyleminin gazetecilerin ‘Taksim’de hiçbir şey olmuyor’ demesine engel olacağını düşündüm. Meydanda bir adamın saatlerce ayakta beklemesi ‘hiçbir şey’ olarak görülemez” sözleriyle açıkladı.

An itibarıyla Türkiye’de sükunetin hakim olmasını tatil sezonuna ve Ramazan ayına bağlayan Gündüz, ülkede tansiyonun hala hissedildiği görüşünde.

Aslında özellikle sosyal medya olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında herkesin gündeminin hala protestolar olduğunu savunan Gündüz, “Eylemimi gerçekleştirdiğimden bu yana binlerce kişiden destek mesajları aldım ancak yeniden böyle bir eylem yapmayı düşünmüyorum. Bu kadar göz önünde olmak, bazı dedikodulara hedef olmama neden oldu. Benim için CIA ajanı dediler, başörtüsüne karşı olduğumu söylediler, bir erkekle birlikte yaşadığımı söylediler” dedi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False