GeriGündem Dur dedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dur dedi

Abone Olgoogle-news

Başsavcı, Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak, Erdoğan'ın "genel başkanlık yetkilerini kullanmasının önlenmesini" istedi.

Başsavcı Sabih Kanadoğlu, Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak, ‘‘312/2 hükümlülüğü nedeniyle kurucu üye ve genel başkan olamaz’’ dediği Erdoğan'ın ‘‘genel başkanlık yetkilerini kullanmasının önlenmesini’’ istedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak, TCK'nın 312/2'den hükümlülüğü nedeniyle kurucu olamayacağı ve genel başkanlık yapamayacağını iddia ettiği Aydınlık ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ‘‘Genel Başkanlık görev ve yetkilerinin tedbiren önlenmesini’’ istedi. Kanadoğlu, Erdoğan'ın siyasi kaderini de çizecek olan altı sayfalık şok başvurusunda, genel başkanlığa seçilmesini de ‘‘talihsizlik’’ olarak niteledi.

SEÇİLMESİ TALİHSİZLİK

Kanadoğlu, Erdoğan'ın Siyasi Partiler Yasası'nın 8. ve Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 11. maddesi nedeniyle hukuki durumundan kurucu üye ve genel başkan olmayacağını vurgulayarak, ‘‘Milletvekilliğine seçilme yeterliliği bulunmayan, hatta bir siyasi parti üyesi olamayacak ve üye kaydedilemeyecek olan adı geçenin, ayrıca TBMM'de grubu bulunan bir partinin Genel Başkanlığı'na seçilmesi, ayrı bir talihsizlik oluşturmuştur’’ dedi. Siyasi Partiler Yasası'na göre, ihtar kararı verilmesi halinde davalı partiye bu karar bildirilerek, altı ay içinde bu kişinin üyeliğine son verilmesi talep ediliyordu. Ancak, bu süre içinde o kişi parti üyeliğine ve genel başkanlığa devam edebiliyordu. Başsavcı, bunu engelleyebilmek için Erdoğan hakkında ihtarla birlikte genel başkanlık yapmasını önlemek için tedbir kararı verilmesini de istedi. Başsavcı altı sayfalık başvurusunda, Erdoğan'la birlikte altı türbanlı üyenin de kuruculuktan çıkarılması için AKP'ye ihtar verilmesini istedi. Ayşe Böhürler, Ayşe Nur Kurtoğlu, Habibe Güner, Sema Ramazanoğlu, Fatma Ünsal Bostan ve Serap Yahşi Yaşar'ın, iki partinin kapatılmasına neden olan türbanı, ‘‘Seçmene mesaj vermek için ‘‘simge ve dayatma unsuru’’ olarak kullandıkları, bu halleri ile milletvekili seçilme yeterliğine sahip olmadıkları için parti üyeliğinden çıkarılmalarını istedi.

İHTAR VERİLİRSE NE OLACAK?

Başsavcı'nın bu talebi ile birlikte Erdoğan'ın, siyasete devam edip edemeyeceği tartışması Anayasa Mahkemesi'ne taşındı. Yüksek Mahkeme'nin Hasan Celal Güzel'le ilgili kararının Erdoğan'a da siyaset yolunu açtığı iddia edilmişti. Ancak, Başsavcı bu görüşü paylaşmayarak, Yüksek Mahkeme'den ihtar verilmesini istedi. Anayasa Mahkemesi Erdoğan'la ve altı türbanlı kadın üye ile ilgili ihtar kararı verirse, altı ay içinde üyelikten çıkarılmaları aksi halde kapatma davası açılması sözkonusu olacak.

Örneği yok

Başsavcı'nın, Anayasa hukuku açısından çok önemli ve bir ilk olan bu talebi kabul edilirse; Anayasa Mahkemesi, ‘‘Yürürlüğün durdurulması’’ gibi yeni bir yetki kullanmaya başlayacak, Anayasa ve yasalara aykırı durumu olan genel başkanların bu yetkilerini askıya almaya başlayacak. Böylece, Başsavcı'nın istediği yönde tedbir kararı verildiği anda Erdoğan'ın genel başkanlığı askıya alınmış olacak.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle