GeriGündem Dünyanın en ünlü 100. adamı Mahir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyanın en ünlü 100. adamı Mahir

Türk İnternet kahramanı, Forbes Dergisi'nin listesine girdi

İnternetin Türk kahramanı Forbes Dergisi'nin listesine girmeyi başardı

Mahir, dünyanın en ünlü 100. adamı

Dünyanın en zengin, en ünlü ve en güçlü insanlarının listelerini hazırlamasıyla tanınan Forbes Dergisi, son sayısında 2000 yılının en ünlü 100 kişisini ilan etti ve 100'üncü sıraya Türkiye'den ‘‘İnternet kahramanı’’ Mahir Çağrı'yı koydu. Listede bir numarada ise Amerikalı sinema yıldızı Julia Roberts yer alıyor.

İngiliz The Observer Gazetesi, kısa sürede sanal dünyanın yıldızı olan Mahir Çağrı'nın Forbes listesine girmesi haberine geniş yer ayırdı. Gazete, eğlence dünyasının devleriyle aynı teraziye konan İnternet Mahir için ‘‘Türk web kahramanı gücün tadını aldı’’ başlığını kullandı. Mahir Çağrı, Forbes'in her yıl yayınladığı ünlüler listesinde ‘‘ilk 100'e giren ilk Türk’’ unvanını da elde etti.

Eski ABD başkanı George Bush ve eşi Barbara listede 76'ncı, ünlü topmodeller Tyra Banks ve Christy Turlington 80 ve 84'üncü olurken, 37 yaşındaki öğretmen ve müzisyen Mahir'in 100'üncü sırada listeye girmesi büyük başarı olarak gösterildi. The Observer, geçen yıl kasım ayında yaptıkları haberle Mahir'in ilk defa İngilizlerin dikkatini çektiğini ve daha sonra da ününün tüm dünyaya yayıldığını yazdı.

Haberde Başkan Clinton ve Bill Gates'in Mahir'e özel e-mail göndermesine dikkat çekildi. Ayrıca Mahir'in canlı TV programında, listede kendisinden sadece 26 sıra önde olan Amerikalı ünlü sunucu Roseanne Barr'ı öpmesi de belirtildi.

Observer Gazetesi, Amerikalılar dışında yabancıların Forbes listesine girmesinin zorluğuna da dikkat çekti. Gazete, Mahir'in Avustralyalı Mel Gibson, İngiliz Rolling Stones, Alman Michael Schumacher ve birkaç tenis yıldızı ile birlikte listeye girebilen çok az sayıdaki yabancıdan biri olduğunu vurguladı.

Mahir Çağrı, İngiltere'ye ilk kez geçen perşembe günü tanınmış bir reklam firmasının davetlisi olarak geldi. Mahir'in İngiliz firmasıyla bir kampanyada birlikte çalışması bekleniyor.

Sitesinde ne var?

Müziği severim, yüzerim, basketbol, tenis, voleybol oynarım, yürürüm. Seksi de severim.

Her yıl 3- 4 ülkeye giderim.

Mesleğim, gazetecilik, müzisyenlik ve spor öğretmenliği.

Boyum 1.84, ağırlığım 78 kilo, yaşım 37. Gözlerim yeşil.

Yalnız yaşıyorum. Bir arabam, bir evim var.

Türkiye'ye gelmek isteyen herkesi davet ediyorum.

Bayanlar benim evimde kalabilir.

Mahir'in adresi

http://members.xoom.com/XOOM/primall/mahir/index.html

En fakir İnternet Mahir

Forbes'in listesi, birkaç kritere göre ortalama alınarak yapılıyor. Kişinin 1 yılda kazandığı paranın miktarı, bu miktarın hangi sırada olduğu, web sitesini kaç kişinin ziyaret ettiği, medyada kaç kere haber olduğu, kaç kere bir dergiye kapak olduğu ve kaç kez radyoda haber olarak yer aldığı ince ince hesaplanıyor. Daha sonra da bütün bunların bileşkesinden ‘‘ünlülük sıralaması’’ elde ediliyor. Örneğin birinci seçilen Julia Roberts, gelirine göre 12'nci sırada. Yıllık geliri de 50 milyon dolar. Ama 41 milyon 131 bin kişi web sitesini ziyaret etmiş, 9978 kez gazete ve TV'de haber olmuş, 7 defa dergilere kapak olmuş ve 105 defa da radyo haberi olmuş. Mahir çağrı ise, 100 kişi arasında gelir sıralamasında yıllık 5 bin dolarla sonuncu. Web sayfasını 109 milyon kişi ziyaret etmiş. 51 kez TV ve gazetelere haber olmuş.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False