GeriGündem Dünyadan özel ilgi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyadan özel ilgi

Abone Olgoogle-news

İlk olağan kongresini iktidarda gerçekleştiren AKP'nin Genel Başkanı ve Başbakan Tayyip Erdoğan'a tüm dünyadan tebrik mesajları geldi. Çok sayıda yabancı diplomat, politikacı ve gazetecinin izlediği kongreye gelen mesajlar söyle.

Sevgili arkadaşlar Sevgili Tayyip...

Başbakan Erdoğan ile yakın ilişkisi bilinen İtalya Başbakan Silvio Berlusconi ‘‘Sevgili Arkadaşlar, Sevgili Tayyip’’ diye başladığı mesajında, AKP'nin Türkiye'nin AB'ye tam entegrasyonu yolunda sivil ve ekonomik büyüme için çalıştığını belirtti. AKP ve kendi siyasi hareketlerinin pek çok ortak yanı bulunduğunu söyleyen Berlusconi şunları kaydetti: ‘‘Her iki siyasi hareket de yenilikler için birer güçtür, her ikisi de sistemin bir çok sorunları ile yüzleşecek cesarete sahiptir. Her ikisi de uzun bir istikrarsızlık ve belirsizlik döneminden sonra vatandaşlarına istikrarlı bir hükümet perspektifi sunmaktadırlar.’’ Berlusconi, modern Türk milleti geleneği çizgisinde olarak nitelediği AKP hükümetinin, ‘‘Gerçek İslam'ın hoşgörü ve demokrasi prensiplerine bağlılığını sergilediğini ve modernizasyon ile kalkınma modeli içinde çalıştığını’’ söyledi.

Saygıdeğer başkanım keşke gelebilseydim

Bir süre önce Avrupa Muhafazakár Partiler Birliği'ne başvuran AKP'nin kongresine bu birliğin önde gelen partilerinden Alman Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel de bir mesaj gönderdi. Mesajına ‘‘Pek saygı değer başkanım’’ sözleriyle başlayan Merkel, Erdoğan'ın geçen ay içinde gerçekleştirdiği Berlin gezisini hatırlatarak, ‘‘Gelebilseydim, Berlin'de başlayan diyalog sürecimizi devam ettirebilir, aynı zamanda ben de genç partinizi yakından tanıma fırsatı bulmuş olurdum’’ dedi.

Schröder’den Nazarbayev’e

Erdoğan'a ayrıca Federal Almanya Başbakanı Gerhard Schröder adına SPD Dış İlişkiler Sorumlusu Achim Post, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Avrupa Halk Partisi Başkanı Wilfried Martens, Malezya Devlet Başkan Vekili Abdullah Ahmad Badawi, Rusya Avrasya Partisi Genel Başkanı Abdul-Vahit Niyazov ve Saraybosna Demokratik Eylem Partisi Genel Başkanı Süleya Tihiç de kongre nedeniyle tebrik mesajları gönderdiler.

AKP Kongresi’ne kimler katıldı

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Yunanistan Kalkınma Bakanı Akis Çohacopulos, KKTC Başbakanlık Müsteşarı Hasan Güngör, KKTC Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, Avrupa Liberal Demokratlar (ALD) Grubu Başkanı Graham Watson, ALD Genel Sekreteri Alexander Beels, Avrupa Parlementosu Liberal Demokratlar Grubu Başkanı Graham Watson Yunanistan Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Genel Başkanı Kostas Karamanlis, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Petros Molidiatis, YDP Dış İlişkiler Sorumlusu Yiannis Valinakis, YDP Sözcüsü Teodoros Rousopoulos, Malezya Yerel Yönetimler ve İskan Bakanı Salleh Bin Tun Mohd Said Keruak, Rusya'dan Avrasya Partisi Başkan Yardımcısı Malik Kerimov, Bosna Hersek Demokratik Eylem Partisi Başkan Yardımcısı Seada Palavriç.

Anında çeviri

AKP'nin 1. Olağan Kongresine katılan Yunanistan Yeni Demokrasi Partisi Lideri Kostas Karamanlis, salonda adı okunduktan sonra kürsüye çıkarak partilileri ve başbakanı selamladı ve bir konuşma yaptı. Karamanlis'in konuşmasını Erdoğan'ın danışmanı ve AKP İstanbul Milletvekili Egemen Bağış Türkçeye çevirdi.

Bizi büyülediniz

Yabancı konukların yoğun ilgi gösterdiği AKP Kongresi'nde söz alan Yunanistan Yeni Demokrasi Partisi Lideri Kostas Karamanlis, AKP'nin son seçimlerde elde ettiği başarının kendilerini büyülediğini söyledi. Halkın AKP'ye Avrupa yolunda bölgesel işbirliği ve kalkınma görevi verdiğini belirten Karamanlis, şunları söyledi: ‘‘Partinizin Türkiye'ye güven veren bir lideri var. Tayyip Erdoğan daha güzel yarınlar için bizlere de umut vermektedir. Eminim dedelerinizden bizimle ilgili çok şey duymuşsunuzdur. Biz de sizinle ilgili çok şey duyduk. Ama bu önyargıları unutmalıyız. Bizim çocuklarımıza neler öğretmemiz gerektiği önemli. Ege'nin iki yakasında aynı idealleri yaşatan iki millet olduğu, karşılıklı saygı ile sorunları çözebileceğimizi anlatmalıyız.’’

Kadın üye sayısı 10'a çıktı

AKP
'nin 1'inci Olağan Kongresinde Başbakan Tayyip Erdoğan, kongrede kayıtlı 1463 delegeden oy kullanan 1358 kişinin oylarının tamamını alarak yeniden genel başkan seçildi. Erdoğan da yabancı konuklarını Başbakanlık Resmi Konutu'nda ağırlaması nedeniyle kendisi için oy kullanmadı.

Erdoğan, MKYK listesinde yer verdiği kadınlardan başı açık olanlara ağırlık verdi. Ayşe Böhürler, Sema Ramazanoğlu ve Serap Yaşar türbanlı üyeler. Nimet Çubukçu, Nükhet Hotar Göksel, Ayşe Öztürk, Belma Satır, Nilgün Kılıç, Öznur Çalık ve Semiha Öyüş ise başı açık olanlar.

Yeni MKYK'da Sanayi Bakanı Ali Coşkun, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Enerji Bakanı Hilmi Güler ve Orman Bakanı Osman Pepe yer almadı. Devlet Bakanı Beşir Atalay ile Adalet Bakanı Cemil Çiçek MKYK'nın yeni bakan üyeleri oldular. Abdullah Gül, Abdüllatif Şener, Ali Babacan ve Abdülkadir Aksu da yerlerini korudular.

Erdoğan'ın oluşturduğu tek listeyle seçime gidildi. Kimin kaç oy aldığını gösteren sonucu kamuoyuna açıklanmayarak gizlendi. AKP yönetiminin bu tavrında özellikle partinin Milli Görüş kanadının MKYK'daki daha liberal isimleri çizmesinin etkili olduğu öne sürüldü. MKYK listesi şu isimlerden oluştu:

Abdullah Gül, Abdülkadir Aksu, Abdüllatif Şener, Agah Kafkas, Ahmet Edip Uğur, Ahmet İnal, Akif Gülle, Ali Babacan, Ayşe Böhürler, Ayşe Öztürk, Beşir Atalay, Bülent Gedikli, Cemal Yılmaz Demir, Cemil Çiçek, Cevdet Erdöl, Dengir Mir Mehmet Fırat, Ekrem Erdem, H.Cüneyd Zapsu, H. Murat Mercan, Halil Ürün, Hayati Yazıcı, Hüseyin Tanrıverdi, İdris Naim Şahin, Lokman Ayva, M.Altan Karapaşaoğlu, M.Necati Çetinkaya, M.Mehdi Eker, Mehmet Müezzinoğlu, M.Belma Satır, Muzaffer Gülyurt, Nazım Ekren, Nihat Ergün, Nilgün Kılıç, Nimet Çubukçu, Nurettin Akman, Nurettin Canikli, Nükhet Hotar Göksel, Ömer Çelik, Öznur Çalık, Reha Denemeç, Selahattin Cevheri, Sema Ramazanoğlu, Semiha Öyüş, Serap Yaşar, Şaban Dişli, Şükrü Ayalan, Tayyar Altıkulaç, Tevhit Karakaya, Yaşar Yakış, Zülfükar İzol.

MERKEZ DİSİPLİN KURULU H

acı Biner, Hakkı Köylü, Kemalettin Göktaş, M.Ali Bulut, M.İhsan Arslan, Muammer Kakı, Muharrem Karslı, Mustafa Ünal, Ramazan Toprak, Remziye Öztoprak, Zeki Karabayır.


Birlikte dinlediler

AKP'nin 1. Olağan Kongresi'nde Başbakan Tayyip Erdoğan ile bakanlar, protokol tribünü yerine salondaki masada oturmayı tercih ettiler. Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in eşi Perihan Tüzmen ve Ali Babacan'ın eşi Zeynep Babacan Kongre'yi yanyana izlediler. Partililer Erdoğan'ın konuşmasını ayakta alkışlarken, eşi Emine Erdoğan da konuşmanın sonunda ayağa kalkarak alkışladı.

Madalya taktılar

AKP'nin 1. Olağan Kongresi'nde kurucular kurulu üyelerine ve delegelere kongre hatırası birer madalya hediye edildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e, salona geldiklerinde türbanlı bir kadın da, üzerinde Adalet ve Kalkınma Partisi 1. Olağan Büyük Kongresi yazılı madalyayı taktı. Madalyalar askeri başarı madalyalarını hatırlatıyordu.

AKP 368 oldu

AĞRI Bağımsız Milletvekili Cemal Kaya dün AKP'ye geçti. Böylece AKP'nin TBMM'deki sandalye sayısı 368'e çıktı. AKP'nin 1. Olağan Büyük Kongresi'nde Genel Başkan ve Başbakan Tayyip Erdoğan konuşmasını tamamladıktan sonra, Ağrı Bağımsız Milletvekili Cemal Kaya'nın AKP'ye katılacağı anons edildi. Kaya'ya parti rozeti, Erdoğan tarafından takıldı. TBMM'ye CHP'den giren Kaya, demokrasiyle yönetilen ülkelerde ideolojilerin değil, iyi yönetenlerin iktidara geldiklerine inandığını, bu yüzden AKP'yi tercih ettiğini söyledi. Anayasa değişikliği için 367 oya ihtiyaç duyan AKP, yeni katılımla elini biraz daha güçlendirmiş oldu.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle