GeriGündem Dünya Sağlık Örgütü'nden Ortadoğu ve Avrupa'da çocuk felci alarmı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Sağlık Örgütü'nden Ortadoğu ve Avrupa'da çocuk felci alarmı

Dünya Sağlık Örgütü'nden Ortadoğu ve Avrupa'da çocuk felci alarmı
refid:25070623 ilişkili resim dosyası

Dünya Sağlık Örgütü Suriye'de patlak veren çocuk felci salgınının Ortadoğu'nun geneline yayılmasını önlemek için geniş kapsamlı bir aşı programı başlatırken, uzmanlar da ilk kez salgının Avrupa'ya da yayılabileceği uyarısında bulundu.

DSÖ, Avrupa ülkelerinin hastalıkla ilgili izleme faaliyetlerini artırması ve hassas durumdaki grupların aşılanması gerektiğini bildirdi.

DSÖ'nün açıklamasında acilen aşılanması gereken çocukların sayısı 20 milyon olarak açıklandı.

Örgütün sekiz aylık kampanyası kapsamında Suriye'deki çocukların yanı sıra Türkiye, Lübnan, Irak, Ürdün, İsrail ve Filistin'deki çocuklar da aşılanacak.

MÜLTECİLER TAŞIYABİLİR
Tubingen Üniversitesi'nden Profesör Martin Eichner ve Reutlingen Bölgesel Halk Sağlığı Dairesi'nden Stefan Brockman ise saygın tıp dergisi The Lancet'ta yayınlanan makalelerinde hastalığı taşıyan her 200 kişiden sadece birinin belirtileri çok ağır biçimde gösterdiğini ifade ederek, Suriye'den gelen aşılanmamış mültecilerin ya da komşu ülkelerden gelen turistlerin virüsü "fark edilmeden" taşıyabileceğini ifade etti.

Uzmanlar özellikle Avusturya, Ukrayna ve Bosna Hersek gibi aşı uygulamasının zayıf olduğu ülkelerin risk altında olduğunu da belirtti.

14 YIL ARADAN SONRA 30'DAN FAZLA VAKA
Bu arada DSÖ'nün çocuk felci operasyonlarından sorumlu direktörü Dr. Hamad Caferi, Suriye'de halihazırda 10 teyitli vaka olduğunu ancak sayının artabileceğinden endişe edildiğini belirtti.

Dr. Caferi, tüm teyit vakaların savaşın başlamasından sonra doğan 2 yaş altı çocuklarda olduğunu da söyledi.

DSÖ'den geçen ay yapılan açıklamada ise Suriye'de, 14 yıl aradan sonra ilk defa, çocuk felciyle ilgili "2 şüpheli vaka"ya rastlandığı bildirilmişti.

Önceki gün Suriye'nin Deyr ez Zor şehrinde, 30'dan fazla "şüpheli çocuk felci" vakası tespit edildiğini açıklamıştı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'na bağlı "Destek Koordinasyonu Birimi"nde görevli çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Haysem Şakfe, Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü işbirliğiyle yaptıkları saha çalışmasında 30'un üzerinde "çocuk felci ile eşleşen vaka" tespit edildiğini ifade etmişti. Şakfe, bu vakaların Sibeyhan semtinde yoğunlaştığını belirtmişti.

SAĞLIK BAKANLIĞI HAREKETE GEÇTİ
Son gelişmelerin ardından Türkiye'de de Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Mülteci kampları ve Suriye ile sınır olan illerde 5 yaş altı çocuklarda ek doz aşısı yapılacağı bölgeye giriş-çıkış yapanların da aşılanacağı açıklandı.

Bakanlık, vakaların Suriye'nin güneydoğusunda Irak ile komşuluğu olan bir bölgede ortaya çıktığını ve diğer bölgelerde şu ana kadar vaka tespit edilmediğini belirledi.

Suriye'deki aşılama çalışmalarının son iki yıldır aksaması sebebiyle diğer bölgelerde de vakaların ortaya çıkmasının muhtemel olduğun ifade eden bakanlık, DSÖ tarafından bu durumun bir 'halk sağlığı acili' olarak değerlendirildiğini bildirdi.

SURİYE'DEKİ ÇOCUK FELCİ İDDİALARINA KARŞI EK AŞI

TÜRKİYE'DE ÇOCUK FELCİ VAR MI?
Poliomyelit (çocuk felci) hastalığı, bazı çocuklarda kalıcı felce yol açabiliyor. Hastalık etkeni virüs, su ve besinlerle ağız yoluyla alınıyor.

Hastalıktan korunmada en etkili yöntem aşılanmak. Türkiye'de 1963 yılından bu yana çocuk felci aşısı uygulanıyor.

Son çocuk felci vakası 1998 yılında görüldüğü Türkiye, 2002 yılında Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi ile birlikte çocuk felcinden arındırılmış ülke sertifikası aldı.

False