Dünya ekonomi basınından manşetler - 26 Nisan

İşte dünyanın önde gelen basın organlarının ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler

Haberin Devamı

EKONOMİ BASINI

BLOOMBERG

--Ekonomistler Çin'de yeni teşvik paketi beklemiyor

Ekonomistler, Çin'deki kriz döneminde uygulamaya koyulan 586 milyar dolarlık teşvik paketinin bir benzerinin daha getirileceğiyle haberleriyle ilgili olarak, ülkedeki hızlı toparlanma nedeniyle buna çok ihtimal vermedikleri değerlendirmesini yapıyor.

 

--Asya borsaları ve emtia piyasaları toparlanma ve Yunanistan haberleriyle yükseldi

Son gelen verilerin küresel ekonomide toparlanmanın daha hızlı olduğunu göstermesi ve Yunanistan'ın borç sorunuyla ilgili endişelerin azalması hem Asya borsaları hem de emtia fiyatlarında artışı beraberinde getirdi. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi son yedi hafta içindeki en hızlı yükselişini kaydederken, MSCI Asya Pasifik Endeksi ise Tokyo işlemlerinde yüzde 1.5 artarak 127.19 puana yükseldi. Japon yeni ise gelişmeler sonrası değer kaybetti.

 

 

CNBC

--ABD’de ekonomi ve istihdam beklentileri artıyor

ABD’de ekonomistler, 2010 yılı için büyüme beklentilerini artırdı. Şirketlerin beklenenden daha iyi bilanço rakamları açıklaması ve yeni işe alımlar gerçekleştirmesinin beklentilerini artırdığını söyleyen ekonomistler, yine de ekonomik iyileşmenin yavaş bir süreçte ilerleyeceğini söylüyor.

 

--Çin Dünya Bankası’nın faaliyetlerinde daha fazla söz sahibi oldu

Dünya Bankası, Çin’in küresel ekonomiye olan etkisinin artığını kabul etti ve Pazar günü Pekin’in oyunun etkisini, 186 ülkenin üye olduğu organizasyonda ABD ve Japonya’dan sonra üçüncü sıraya yükseltti.

 

CNNMONEY

--Senato Wall Street reformunda anlaşmaya yakın

ABD Senatosu’nun Wall Street reformu konusunda uzlaşmadan önce, pek çok açmazı ortadan kaldırması gerekiyor.

 

--Petrol fiyatları sabit kalmaya devam ediyor

ABD’de petrol fiyatları son iki hafta öncesine göre aynı seviyelerde seyrederken, fiyatların sabit kalmasında ham petrol fiyatlarının bu dönemde dip seviyeleri görüp yeniden eski haline gelmesinin etkili olduğu belirtildi.

 

FORBES

--Yunanistan alacacağı yeni krediler konusunda kendine güveniyor

Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakonstantinu Pazar günü, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu koordinasyonunda acil mali yardım alarak borç krizinden çıkacaklarına güvenlerinin tam olduğunu söyledi. Papakonstantinu, Yunanistan'a karşı pozisyon alan spekülatörlere de mesaj göndererek, seçimlerinden dolayı zarar edeceği uyarısını yaptı.

 

--Çin'in Dünya Bankası'ndaki etkisi artıyor

Dünya Bankası Pazar günü, Çin'in kurumun karar alma organı içerisindeki gücünü artırdı. Çin'in böylece 186 üyesi bulunan kurumda ABD ve Japonya'dan sonra en etkili konuma yükseldi.

 

MARKETWATCH

--Yunanistan Maliye Bakanı dünyanın sinirlerini yatıştırmaya çalıştı

Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakonstantinu Pazar günü yaptığı açıklamalarla, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu'na (IMF) mali yardım için başvurmasının ardından, ülkesinin piyasalarda yarattığı endişeyi hafifletmeye çalıştı.

 

--Goldman'ın e-postaları reform gerekliliğini ortaya koyuyor

ABD Senatosu'nun önde gelen iki üyesi, hafta sonunda Senato alt komisyonu tarafından sunulan ABD'li banka Goldman Sachs'a ait e-postaların, finansal reformun ne kadar gerekli olduğunu ortaya çıkardığını söyledi. Cumartesi günü ortaya çıkan e-postalarda, Goldman yöneticileri ve bazı çalışanlarının, bankanın, konut piyasası çökerken, türev ürünler ve mortgage destekli menkul değerlere karşı pozisyon alarak kâr ettiğini bildiğini gösterdi.

 

Haberle ilgili daha fazlası: