GeriGündem Dünya böyle sıcak görmedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya böyle sıcak görmedi

Abone Olgoogle-news

Bilim adamları, Temmuz 1998'in gelmiş geçmiş en sıcak ay olarak tarihe geçtiğini açıkladılar. Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi'ne bağlı Global İklim Laboratuarı uzmanları, yeryüzünün var olmasından bu yana böylesine ısınmadığını vurguladılar ve geçen ay 16,5 dereceye varan ortalama sıcaklıkla rekor kırıldığını hatırlattılar. Geçen hafta sonuna kadar titreyen Avrupa'ya da nihayet çöl sıcakları geldi. Serin havalardan şikayetçi Avrupalılar, apansız bastıran ve 40 dereceyi aşan sıcaklardan şaşkına döndü. Çıldırtan yaz ülkemizle birlikte Ortadoğu'yu da kuşattı. Kıbrıs'ta sıcaklardan ölenlerin sayısı 60'a yükseldi. Patronlar, sıcak bahanesiyle iş kaytarmalarının kabul edilmeyeceğini bildirdiler ve çalışanların sağlıklarına, yemeklerine ve uykularına daha fazla özen göstermelerini istediler.

Doktorlardan sıcak ve nem uyarısı

İstanbul Tabip Odası, hekimlerin aşırı sıcaklar ve yüksek neme karşı alınacak önlemlerle ilgili önerilerini kamuoyuna duyurdu.

Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Uzmanı Prof. Dr. Zeki Karagülle, Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sebahattin Umman, İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kerim Güler, Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. İlhan Satman ve Nöroloji Uzman Yardımcısı Doç. Dr. Yakup Kresbi'nin katkılarıyla hazırlanan duyuruda, yüksek sıcaklık ve nemin; yaşlıları, çocukları, kalp ve damar rahatsızlığı, metabolizma ve solunum rahatsızlığı olanları etkilediği belirtildi. Duyuruda, sıcak ve neme karşı alınacak önlemler şöyle sıralandı:

Havalandırmaları uygun ortamlar, hava hareketi olan gölgelik ve klimalı yerler tercih edilmeli. Terlemeyle oluşan sıvı ve mineral kaybı; mineralli su, tuzlu ayran, meyve suları ve çay içerek telafi edilmeli.

Aşırı fiziksel ve ruhsal aktiviteden kaçınılmalı. Pamuklu, hafif, açık renk giysiler giyilmeli. Alkol ve ağır yemeklerden (yağlı, yüksek kalorili) kaçınılmalı.

Suya ve denize girerek, bu mümkün değilse ılık duş alarak, elleri ve yüzü sık sık yıkayarak serinlemeli.

İçme ve yıkamada sağlıklı su kullanılmalı. Klorlu olmayan sular kaynatılıp içilmeli.

Sıcak havalar kadında cinsel isteği artırıyor

Psikiyatri Uzmanı Dr. Haydar Dümen, sıcak ve nemli havaların cinsel hayatı olumsuz yönde etkilediğini belirterek, ‘‘Sıcak havalar erkeklerde performans eksikliğine neden olurken, kadınlarda cinsel isteği artırıyor. Bu mevsimlik bir dengesizliktir ve geçicidir. Bu dönemde çiftler oyalanacak başka şeyler bulsunlar’’ dedi.

Sinir bozuyor

Aşırı sıcaklar birtakım nörolojik hastalıkların ortaya çıkma riskini artırırken, varolan bazı nörolojik hastalıkların da ağırlaşmasına sebep olabiliyor. Nörolojik hastaların aşırı sıcaklarda yeterli sıvı almalarına dikkat edilmesi gerekiyor. Aksi taktirde aşırı sıvı kaybına bağlı olarak böbrek yetmezliğine varan durumlar ortaya çıkabiliyor ve nörolojik şikayetleri artabiliyor.

ELBİSELER FORA

Paris'in sembollerinden Eyfel Kulesi yakınlarındaki çeşmelerde serinleyen bir Fransız güzeli, ‘‘Yaşam budur işte!’’ diye bağırıyor. Sıcaklığın 36 dereceyi geçtiği başkentte bikinisiyle geziyor. Ne yapsın bu havalarda sereserpe dolaşmaktan başka? O saatlerde işe gidenler ise genç kadını imrenerek izleyip, ‘‘Akşam olsa da bizler de havuzlara kaçıversek’’ diye düşler kuruyor.

İSVİÇRE DE PERİŞAN

Birkaç gündür boğuluyor İsviçre'nin Zürih kenti. Çalışanlar perişan bir halde iş yerlerine giderken, özellikle kalp hastaları ve yaşlılar uzmanların uyarılarına kulak veriyor ve belirli saatlerde evlerinden çıkmıyor.

TRAFALGAR'DA havuz sefası

Londra yıllardır özlemini çektiği bir yaz yaşıyor. Pırıl, pırıl mavi bir gökyüzü, sımsıcak ısıtan, hatta yakan bir güneş, genelde sisli, puslu İngiliz başkentini mest ediyor. Meşhur Trafalgar Meydanı'ndaki çeşmeleri mesken tutanlar, ‘‘Oh! Dünya varmış. Su harika, buz gibi’’ dediler.

KÜÇÜK ÇOBAN YORGUNLUK ATTI

Ürdün'ün başkenti Amman yakınlarında küçük bir çoban, ekmek kavgasında ter döküyor. Öte yandan Avrupa da aşırı sıcakla tanıştı. İşte önceki gün Almanya'nın Leipzig kentinden bir görüntü. Küçük Alman, çeşmeye yapışmış, bırakmaya da hiç niyeti yok...

VAN'DA TEHLİKELİ OYUN

Türkiye'nin dört bir yanı yanıyor. Van da sıcaktan nasibini alan illerimizden. Aşırı sıcaklardan bunalan çocuklar, kentin en işlek caddelerinde bulunan fıskiyeli havuzlarda serinlemeye çalışıyor. ‘‘Havuza girmek yasaktır. Dikkat elektrik var’’ uyarısına ise aldırış eden yok.
False