Dünya Bankası: Gıda fiyatları tehlikeli düzeyde

Dünya Bankası: Gıda fiyatları tehlikeli düzeyde

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, küresel gıda fiyatlarının tehlikeli düzeye yükseldiğini ve bu artışın milyonlarca kişiyi yoksulluğa iterek siyasal istikrarsızlıkları körükleyebileceğini belirtti.

Haberin Devamı

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor            

 

Zoellick, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki halkların, gelirlerinin yarıya kadarını gıdaya harcamalarından ötürü, bu yükselişten en çok etkilenecek kesim olduğunu belirtti.

 

Zoellick, gıda fiyatlarındaki artışın sürmesinin beklendiğini, ihracat yasakları ve iklim koşulları gibi nedenlerin kısmen bunun nedenleri olduğunu kaydetti.

 

Dünya Bankası raporlarına göre küresel gıda fiyatları geçen yıl yüzde 29 artarak, hemen hemen 2008'deki rekor düzeyine ulaştı. Dünya Bankası hesaplamalarına göre mısır, buğday gibi gıda fiyatlarındaki artış, Haziran ayından beri 44 milyon kişinin daha en yoksullar arasına eklenmesine yol açtı.

 

Haberin Devamı

1 MİLYAR KİŞİ AÇLIK SINIRINDA

Böylece Birleşmiş Milletlerin geçen sene 925 milyon olarak açıkladığı açlık sınırında olan insanların sayısı en son 2007-2008 döneminde gıda krizi yaşandığında görülen 1 milyar kişi seviyesine doğru yaklaşmış oldu.

 

Zoellick, "Artış eğiliminin 1 milyara doğru yönelmesi endişe verici bir durum... Küresel gıda fiyatları tehlikeli seviyeye doğru yükseliyor. Fiyat artışları hali hazırda milyonlarca insanı açlık sınırına iterken, gelirin yarısından çoğunu gıdaya harcayanlar üzerindeki baskıyı da artırıyor" dedi.

 

Zoellick'in açıklamaları, Cuma günü Paris'te yapılacak ve gıda fiyatlarındaki yükselişle mücadele yollarının ana gündemi meşgul edeceği G20 maliye bakanları toplantısı öncesinde geldi. Fransa, küresel gıda güvenliği konusunu G20'deki dönem başkanlığı süresinin merkezine taşımış bulunuyor.

 

EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

 

EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
http://twitter.com/HurriyetEkonet

 

Haberle ilgili daha fazlası: