Düne göre daha güvenli bir noktadalar

Güncelleme Tarihi:

Düne göre daha güvenli bir noktadalar
Oluşturulma Tarihi: Haziran 13, 2014 01:35

DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu dün gece kaçırılan Türk rehinelerle ilgili olarak bir açıklama yaptı. Davutoğlu rehin alınanların daha güvenli bir noktada olduklarını söyledi.

Haberin Devamı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Dışişleri Bakanlığı’nda basın mensuplarına Musul’daki rehinelerle ilgili son durumu değerlendirdi. Konuyla ilgili bugün siyasi parti temsilcilerine bilgi verdiğini belirtirken şöyle konuştu:

"Bu sabah sayın Başbakanımızla bir değerlendirme toplantısı daha yaptık. Sayın Başbakanımızla yaptığımız değerlendirmede bugün kamuoyunu bilgi anlamında karşılamak hemde siyasi partileri bilgilendirmenin faydalı olacağı kanaatine vardık. Bu mesele herhangi bir siyasi ihtilaf konusu değildir. Türkiye’nin hem aili menfaatleri açısından, en önemlisi de şu anda Musul’da bulunan dışişleri mensuplarımız ve diğer mensuplarımız, toplam 9 vatandaşımız için hayati bir durumdur. Siyasi ihtilaflar ve görüş ayrılıkları olabilir ama böylesine önemli bir konuda hepimizin ulusal birlik bilinci ve vatandaşlarımız can güvenliği açısında olayları değerlendirmesi önemli."

Haberin Devamı

Düne göre daha güvenli bir noktadalar
HDP açıkladı, Dışişleri yalanladı

"Burada bugün bir kez daha ziyaret ettiğim genel başkanlara ve Milliyetçi Hareket Partisi’nde bir toplantı olduğu için Sayın Devlet Bahçeli, genel balkan yardımcısını gönderdiler. Bütün siyasi parti temislcilerine, özelliklede grup başkanvekillerine teşekkür ediyorum, anlayışları ve kısa bir süre içinde bu görüşmeleri yapabildikleri için. Çünkü son derece hassas bir süreç işliyor. Kamuoyunda bu tür hassas konularda detaylara girmek doğru olmayabilir. O bakımdan dikkat ederseniz, bütün açıklamalarımız son derece dikkatle ve özenle yapıldı. O bakımdan doğrudan genel başkanları bilgilendirmek sureti ile mecliste bulunan bütün siyasi partilerimizin konuya vakıf olamasıda bizim şimdiye kadar sürdürdüğümüz bir tutumun gereğidir. O bakımdan sayın liderleri ve siyasi partileri doğrudan bilgilendirmek, bütün detaylarıyla, Sayın Başbakanımızın talimatı. Bizim bildiğimiz bütün detayları, siyasi parti başkanlarına ve yetkililerine aktarın. Bu mesele siyasi bir konunun ötesinde bir meseledir. Hem ulusal itibarlar bağlamında, hemde can güvenlikleri bağlamında... Ben şunu açık bir şekilde belirtmek isterim; elimizdeki bütün bilgileri ve olayın gelişim seyrini ve Irak’ta ki siyasi konjektürlerin değişimini bütün detayları ile muhattapları ile bugün paylaştım."

Haberin Devamı

VATANDAŞLARIMIZI ÜLKEMİZE SAĞ SALİM GETİRDİK

Daha önce de benzer durumlarda vatandaşların Türkiye’ye sağlıklı bir şekilde getirildiğini ifade eden Bakan Davutoğlu, "Çok önemli kritik bir konu. Ancak daha öncede hatırlayacaksınız, benzer kritik durumlarda yürüttüğümüz kriz yönetimi ile zor durumda olan vatandaşlarımızı ülkemize sağ salim getirme imkanına kavuşmuştuk. Son yıllarda özellikle çevre ülkelerde ve çevre bölgelerde kamu düzeni ve güvenlik şartları o kadar kötüleşti ki bu tür olaylar sadece Türkiye Cumhuriyeti olarak biz değil bir çok ülke karşı karşıya kalıyor. Diplomatik misyonda benzer durumlar yaşanıyor. Ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti bütün kurumlarıyla şimdiye kadar vatandaşlarını can güvenliğini sağlamak için tedbirler almıştır. Bu tür durumlarda da vatandaşlarımızı sağlimen evlerine döndürmemize herkes şahittir" dedi.

Haberin Devamı

SAĞLIKLARI İLE İLGİLİ BİR OLUMSUZLUK YOK

Bakan Ahmet Davutoğlu, konsolosluk görevlilerinin sağlık durumlarında bir olumsuzluk olmadığını belirterek şöyle konuştu:

"Önümüzde hem kritik hem dinamik bir süreç vardır. Bir taraftan bu bilgilendirmeleri yaparken, diğer taraftan da şu anda Musul’da bulunan kardeşlerimizin her biri bizim için büyük değer taşımaktadır. Ben olaydan bir gece önce başkonsolosumuz’a ve orada ki bütün çalkışanlarımıza hitap ettim. Onların her birinin can güvenliği bizim için altın değerindedir, hayati önem taşır. Dolayısıyla yaptığımız yorumların, açıklamaların onların üzerinde yapacağı etkiyi hepimizn görmesi lazım. Tabi her zaman meclisi bilgilendireceğiz önümüzde ki dönemde de, görüşmeler yapılacak. Şu anda en önemli husus salimen bu vatandaşlarımızın ailelerine kavuşmalarıdır. Ben başkonsolosumuzun eşi ile de konuştum. Yoldayken başbakan yardımcımızda kendileri ile konuştu ve ayrıca bütün ailelerle tek tek görüşüldü. Hepsine şu an ki durum ile ilgili bilgiler aktarıldı. Şu anda elhamdürillah sağlıkları ile ilgili ve durumları ile ilgili herhangi bir olumsuzluk yok. Temaslarımız bütün birimlerimin gayretleri ile sürüyor. Yoğun bir çalışma içindeyiz. Tabi gönlümüz, bu mübarek Berat gecesinde onların ailelerinin yanında olmasıydı. Onlarında, ailelerininde, bütün milletimizinde Berat Kandili’ni tebrik ediyorum. Dualarımızın onlarla birliktedir. Bütün dünyada ki zor şartlarda ki gönüldaşlarımızla olduğu gibi gönüllerimiz, fikirlerimiz, son 4 günde neredeyse uykusuz geçecen bütün birimlerimiz açısında söylüyorum. Gecelerimi ve sihinlerimiz hep onlarla birlikte."

Haberin Devamı

BİZDEN GELEN HABERLERE İTİBAR EDİN

Kendilerinden gelecek haberlere itibar edilmesini gerektiğine dikkat çeken Bakan Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnşallah güzel ve hayırlı bir haberi en kısa zamanda alabilmek için gayretlerimizi sürdüreceğiz. Herhangi bir gelişme olduğunda bütün kamu oyumuzu bilgilendireceğiz, ama bütün kamuoyumuzdan temel talebimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne güvensinler. Herhangi bir vatandaşımıza, herhangi bir yerde benzer bir durum söz konusu olduğu gibi de kurduğumuz kriz masasında bütün birimlerimizle 24 saat çalışıyoruz. Bu kardeşlerimiz, bu vatandaşlarımız, bu memurlarımız ülkelerine dönene kadar da bu gayretimiz sürecek. Bundan herkes emin olsun. Soğuk kanlılıkla ve gönüllerimizde onlarla birlikte olarak bu süreci birlikte takip edelim. Şu veya bu şekilde çıkan haberler, yorumlar konusunda herkes dikkatli olmalıdır, müteyazkkuz olmalıdır. Bizden bir haber geldiğinde paylaşırız ona itibar edilmelidir."

Haberin Devamı

DÜNE GÖRE DAHA GÜVENLİ BİR NOKTADALAR

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bir gazetecinin, 'Düne göre daha güvenli bir noktadalar diyebilir miyiz' sorusuna, "Evet diyebiliriz" diye cevap verdi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!