DTP'lilere siyaset yasağı

DTP'nin kapatılmasının ardından çok sayıda DTP'li yöneticiye siyasi yasak getirildi. Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un milletvekillikleri düşürüldü.

Haberin Devamı

 İŞTE ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANI'NIN AÇIKLAMASI / WEB TV  

AYNA'YA YASAK NİYE YOK

Anayasa Mahkemesi'nin siyaset yasağı getirdiği isimler arasında DTP Eşbaşkanı Emine Ayna'nın olmaması dikkat çekti.

Ayna, parti kapatma kararı öncesinde yaptığı bir konuşmada, "Tabanımız bize istifa edin dağa çıkın" diyor sözleriyle büyük tepki toplamıştı.

Ayna'nın bu sözlerine karşın Anayasa Mahkemesi'nin siyaset yasağı getirdiği 37 kişi arasında olmaması soru işaretleri yarattı. Ancak Ankara'da buna gerekçe olarak partinin kapatma davasının iki yıl önce açıldığı ve kapatma istemine ilişkin gerekçelerin o döneme ilişkin olduğu yorumları yapıldı.

Ankara'da DTP Genel Merkezi'ne gelen Ayna, kapatma kararına ilişkin soruları yanıtlamaksızın parti binasına girdiği öğrenildi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç DTP'nin kapatma kararı ile ilgili kararda bazı DTP'lilerin siyasi yasak getirildiğini açıkladı. 

İşte Kılıç'ın açıklaması:  

Haberin Devamı

- Beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olan Abdulkadir Fırat, Abdullah İsnaç, Ahmet Ay, Ahmet Ertak, Ahmet Türk, Ali Bozan, Ayhan Ayaz Aydın Budak, Ayhan Karabulut, Aysel Tuğluk, Bedri Fırat, Cemal Kuhak, Deniz Yeşilyurt,i Ferhan Türk, Fettah Dadaş, Hacı Üzen, Halit Kahraman, Hatice Adıbelli, Hüseyin Bektaşoğlu, Hüseyin Kalkan, İzzet Belge, Kemal Aktaş, Leyla Zana, Mehmet Veysi Dilekçi, Metin Tekçe, Murat Avcı, Murat Taş, Musa Farisoğlulları, Necdet Atalayı, Nurettin Demirtaş ve Selim Sadak’ın Anayasa’nın 69. maddesinin 9. fıkrası gereğinde, gerekçeli kararın Remi

5 yıl süreyle, bir başka partinin kurucusu, yönetici denetçisi olamayacaklarına.

– Beyan ve eylemlerle partinin kapatılmasına neden olan Mardin Mile Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un milletvekilliklerinin, gerekçeli kararın resmi gazete’de yayınlanmasından sonra, sona ermesine. Parti tüzel kişiliğinin kapatma kararı verildiği tarihte son verilmesine gereğinin yerine getirilmesi için karar örneğinin Başbakanlığa ve Yargıtay’a gönderilmesine karar verilmiştir.

Haberle ilgili daha fazlası: