GeriGündem Dosyadaki suçlamalar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dosyadaki suçlamalar

Abone Olgoogle-news

Sanayi Bakanlığı'nın yakın takibe aldığı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın ihaleleriyle ilgili soruşturma dosyalarındaki suçlamaların ayrıntıları belirlendi. Bakanlık, Gökçek'in verdiği ihaleler ve şirketler hakkında işlem yapılması için Başbakanlık, İçişleri ve Maliye Bakanlıkları ile Ankara Valiliği'ne bildirimde bulundu.

Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı yetkilileri, yapılan işin ‘ilginç bir şekilde dini vakıflara para aktarımı’ olduğunu vurgulayarak, Gökçek hakkındaki soruşturma dosyasının yakında işleme konulacağını açıkladılar.

BELGELİ TESPİT

Sanayi Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi'nden iş alan şirketler hakkında yazılan yazılar ve yapılan ihbarları suç duyurusu kabul ederek harekete geçti. Bakanlık müfettişlerinin yaptığı incelemede, ilginç bulgulara rastlandı. Başbakanlık, İçişleri, Maliye Bakanlıkları ile Ankara Valiliği'ne gönderilen müfettişlerin tespit raporunda, 6-7 şirketin bir dini vakfın yöneticilerinin yakınları tarafından kurulmuş olduğuna dikkat çekilerek, garip ihaleler şöyle aktarıldı:

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin açacağı, doğalgaz, park bahçe işleri ile ilgili açacağı ihalelerden önce, ihale konusuyla ilgili olarak bir dini vakfın yöneticisinin oğlu, gelini, damadı gibi yakınları tarafından şirketler kurulmuş.

Bu şirketler hukuki işlemlerini tamamladıktan hemen sonra, Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale açılmış.

İhaleye giren bu şirketler kazanmışlar. Ancak hemen ardından ihale bedellerinde artırıma gidilmiş.

Bu şirketler, karlarının çok üzerinde, dini vakfa bağışta bulunmuşlar.

KARMAŞIK İLİŞKİ

Konuyla ilgili olarak Başbakanlık üst düzey yöneticilerinden biri ise şunları söyledi: ‘‘Sanayi Bakanlığı iyi bir çalışma yapmış. Öyle garip ve girift ilişkiler sözkonusu ki, hepsi tek tek belirlenmiş. Herşey kılıfına uydurulmaya çalışılmış, hukuki bir sorun yok gibi, ama yapılan işlemin şekli ortada.’’

Başbakanlık üst düzey yetkilisi, Gökçek hakkındaki dosyanın sadece Sanayi Bakanlığı'nın tespitlerinden oluşmadığını bildirdi. Sanayi Bakanlığı'ndan gelen dosyalar

doğrultusunda, Maliye'nin de vergi yönünden inceleme başlattığını belirten yetkili, ‘‘Gökçek'in dosyası kabarık. Eğer bunu bir maroton gibi görürseniz, Sanayi Bakanlığı'ndan gelen sadece koşunun 50 metresi kadar’’ dedi. Aynı yetkili, Maliye Bakanlığı'nın bağış yapan şirketler hakkında vergi yönünden araştırma başlattığını da açıkladı.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle