GeriGündem Domuz gribine ilk kurban
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  60
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Domuz gribine ilk kurban

Domuz gribine ilk kurban
refid:12772909 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Türkiye’de domuz gribi ilk canı Ankara’da aldı. Zatürre teşhisiyle Senatoryum Hastanesi’ne yatırılan ve yapılan testlerde pandemik A(H1N1) virüsü rastlanan 29 yaşındaki adı açıklanmayan hasta dün akşam solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

Olayı doğrulayan Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında, “Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan bu vaka ülkemizde pandemik A(H1N1) sebebiyle kaybettiğimiz ilk kişidir” denildi. Bakanlık açıklamasında dün itibariyle Türkiye’de pandemik A(H1N1) toplam vaka sayısının 958’e ulaştığı belirtildi.

Sağlık çalışanı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, domuz gribinden hayatını kaybeden kişinin bir sağlık kuruluşunda temizlik işçisi olarak çalıştığını belirterek, “Panik yapmayacağız, gerekli tedbirleri uygulamaya devam edeceğiz. Risk grubundaki kişilerin bir an önce aşılanması gerektiğinin önemi ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan ise Hürriyet’e yaptığı açıklamada, hayatını kaybeden temizlik işçisinin zatürre teşhisiyle hastaneye yatırıldığını, yapılan tetkikler sonucunda domuz gribi olduğunun anlaşıldığını söyledi. Buzgan, “Hastamıza gerekli her türlü tedavi uygulandı, ancak ne yazık ki yaşamını yitirdi. Bu hastalığa yakalananlar zatürre nedeniyle yaşamlarını yitiriyorlar” dedi.
Öte yandan Sakarya’nın Arifiye İlçesi’nde oturan bir ögrencide H1N1 virüsüne rastlandı.

ABD’de olağanüstü hâl

ABD’de Başkan Barack Obama, ülkede binin kişinin hayatına mal olan ve 20 bin kişiyi yatağa düşüren domuz gribiyle etkili mücadele için olağanüstü hâl ilan etti. Olağanüstü hâl bildirgesi, sağlık görevlilerinin salgına karşı daha hızlı harekete geçebilmesi amacıyla, ABD Sağlık Bakanı Kathleen Sebelius’a, gerektiği takdirde federal kuralları “es geçme” yetkisi veriyor.

Maskeli  ibadet

Malatya’da Şeker Cami imamı Celal Tilgen, Cuma namazına gelen cemaate domuz gribinden korunmaları amacıyla maske dağıttı. Cemaat maske takıp camiye girerek namaz kıldı. Kendisi de maskeyle vaaz veren Tilgen, “Tedbiri alın takdiri Allah’a bırakın” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle