GeriGündem Doğu Karadeniz’in ihracatı yüzde 34 arttı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğu Karadeniz’in ihracatı yüzde 34 arttı

DOĞU Karadeniz Bölgesi’nde Ocak- Nisan döneminde yapılan ihracatın, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 34 arttığı belirtildi.

Trabzon, Rize ve Artvin’in bağlı bulunduğu Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, 2007 yılının Ocak- Nisan döneminde bölgeden 335 milyon 971 bin 285 dolarlık ihracat yapılırken, bu yılın aynı dönemindeki ihracat yüzde 34 artışla 448 milyon 878 bin 782 dolar olarak gerçekleşti. İhracat kalemleri içinde tarım ürünleri 301 milyon 928 bin dolarla ilk sırayı alırken, madencilik ürünleri 104 milyon dolarla ikinci, sanayi ürünleri de 42 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı. Fındık ve mamulleri, 193 milyon 465 bin dolarla bölgenin en fazla gelir getiren ihraç kalemi oldu.

Açıklamada ayrıca bölgeden 62 değişik ülkeye ihracat yapıldığı belirtilerek, “En fazla ihracat Rusya Federasyonu, Almanya, İtalya, Gürcistan ve Fransa’ya gerçekleştirildi. Ayrıca İsveç, Finlandiya, İspanya, Ukrayna ve Norveç’e yapılan ihracatta da belirgin derecede artışlar oldu” denildi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False