Doğu Akdeniz'de sıcak anlar... Deniz Kuvvetleri engelledi

Güncelleme Tarihi:

Doğu Akdenizde sıcak anlar... Deniz Kuvvetleri engelledi
Oluşturulma Tarihi: Ekim 18, 2018 16:28

Güzelyurt Araştırma Sahası'nda çalışmalarına başlayan Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisini taciz eden Yunan fırkateyni, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar tarafından engellendi. Konuyla ilgili Enerji Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Haberin Devamı

Alınan bilgiye göre, Akdeniz'de petrol arama çalışması yapan Barbaros Hayrettin Paşa gemisi, Yunan fırkateyni HS Nikiforos Focas tarafından taciz edildi. Bunun üzerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar, araştırma gemisini taciz eden Yunan gemisini engelledi.

Yetkililer, Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi çalışmalarının Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan hak ve menfaatleri doğrultusunda güvenli ve iyi komşuluk ilişkilerine saygılı bir şekilde devam ettiğini ifade etti. Ayrıca, çevre denizlerdeki faaliyetlerin daima komşuların hak ve hukukuna saygılı ancak aynı zamanda hakların korunması noktasında da duyarlı ve kararlı olarak planlandığı şekilde sürdürüldüğü belirtildi.

ENERJİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Enerji Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Haberin Devamı

Bakanlık, açıklamasında, "Türkiye'nin faaliyetlerinin engellenmeye çalışılması, Uluslararası Hukuk kurallarıyla hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır." denildi.

DIŞİŞLERİ'NDEN UYARI

Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin sismik araştırma faaliyetlerine başlamasıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

R/V “Barbaros Hayreddin Paşa” gemisi tarafından Akdeniz’deki kıta sahanlığımızda bu sabah (18 Ekim) itibariyle yeni bir sismik araştırma faaliyetine başlanmıştır.
Yunan Dışişleri Bakanlığı tarafından bu hususta dün yapılan basın açıklaması uluslararası hukuk bakımından tamamen temelsizdir. Yunanistan’ın gerçekçi olmayan iddialarında ısrar etmesi¸ ikili ilişkilere ve bölge istikrarına zarar vermekten başka bir sonuç doğurmayacaktır.
Türkiye kıta sahanlığında uluslararası hukuktan kaynaklanan egemen hak ve yetkilerini kullanmaya devam edecektir. Bu vesileyle Yunanistan’a bölgede bir tırmanmaya neden olacak davranışlardan uzak durmasını salık veriyoruz.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!