GeriGündem Doğal ürünlerle ucuza bronzlaşın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğal ürünlerle ucuza bronzlaşın

Doğal Tıp Derneği Başkanı Dr. Ender Saraç, yaz sıcaklarında doğrudan güneşe çıkanların koruyucu faktörlü krem kullanmalarının şart olduğunu, ancak doğal ürünler kullanılarak daha ucuza bronzlaşılabileceğini bildirdi.

Dr. Saraç, son yıllarda güneşin kötülenerek insanların güneşten korkutulup kaçırtılmasını doğru bulmadığını vurguladı.

 

Güneşin olumlu etkilerine dikkat çeken Dr. Saraç, yazın yeterince güneş alanların kışın daha az depresif olduğuna işaret etti. 

 

Ayrıca, güneş ışığının D vitamininin aktif hale gelmesine, kalsiyumun işe yaramasına ve kemiklerde kullanılmasına yardımcı olduğunu kaydeden Saraç, öte yandan erkeklerde de testosteron hormonunu artırıcı etkisi bulunduğunu belirtti.

 

Güneş ışınları ve cildin havalanmasının mantar, virüs, bakterileriöldürücü ve dezenfekte edici etkisi de bulunduğunu anlatan Saraç, bilinçli güneşlenmenin önemini vurguladı.

 

Dr. Ender Saraç, güneşlenip sağlıklı bronzlaşmak isteyenlere de şu önerilerde bulundu:

 

''Direkt güneşte kalınacaksa mutlaka koruyucu faktörlü krem kullanılmalı. Ama en iyisi direkt güneş altına çıkmak yerine gölgede yanmak.

 

İyi yanmak için kayısı ve susam yağı ile zeytinyağı karışımı vücuda sürülebilir. Bu, güzel, hızlı bir yanma ve bronzlaşma sağlayabilir. Fakat güneş koruyucu değildir.

 

Ayrıca balkabağı, kayısı, havuç, turuncu dolmabiberden de bolca yemek, A vitamini açısından cildin iyi bronzlaşmasına yarar.''

 

EN UCUZ KREM YOĞURT

   

Doğal Tıp Derneği Başkanı Dr. Ender Saraç, güneşin yıpratıcı etkilerine karşı cildi dengelemek için en sağlıklı bitki ürünlerinden birinin aloa veralılar olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

 

''Bunun dışında bildiğimiz, halk arasında da kullanılan yoğurt, hem çok iyi bir güneş sonrası bakım kremidir, hem de içerdiği proteinler ve doymuş yağlarla da cildin kaybettiği nem ve yağı toparlar. Yoğurt, basit bir krem yerine geçer.''

 

Tesettürlü kadınlara da güneşlenmeleri tavsiyesinde bulunan Dr. Saraç, ''Özellikle uygun ortamlarda bu hanımefendilerin daha açık renkkumaşlarla, güneş ışığının cilde temas edebileceği şekilde güneşlenmelerinde yarar var. Çünkü kemik erimesinin önlenmesi açısından güneş ışığı almak çok önemli'' diye konuştu.

False