Diyarbakır'da patlama: 5 ölü, 67 yaralı

Diyarbakır'da meydana gelen patlamada 5 kişi hayatını keybetti. 67 kişi de yaralandı.

FACİAYA 5 DAKİKA KALA 

Diyarbakır'daki patlama, öğrencilerin dağılmasından 5 dakika önce meydana geldi.

Dershanede rehber öğretmen olarak görev yapan Metin Alpaslan, patlama sırasında 700 öğrencinin dershanede bulunduğunu, saat 16.55'te meydana gelen patlamanın öğrencilerin dağılmasından 5 dakika önce olduğunu söyledi.

Dersanenin bulunduğu binanın çok büyük bir patlamayla sarsıldığını belirten Alpaslan, şunları kaydetti:

“Korkunç patlama sanki dershanenin içinde oldu. Dershanenin giriş koridoru dumanla doldu. Bekçi kulübemiz yerinden fırladı. Paniğe kapılan öğrencilerimiz aceleyle dışarı çıkmak istedi. Onlar sakinleştirmeye çalıştık. Dershanenin ön duvarında bir bölüm yıkıldı, tüm camlar kırıldı. Çok sayıda öğrencimiz yaralandı. Bazı arkadaşlar sokakta parçalanmış ceset görmüş. Patlama sırasında dershanede 700 öğrenci bulunuyordu. Patlama, tam öğrenciler çıkmak üzereyken gerçekleşti. Öğrencilerin çıkışına tam 5 dakika kalmıştı. 5 dakika sonra patlasaydı katliam olurdu. Allah yüzümüze baktı."

Diyarbakır’daki patlamanın ardından olay yerine hemen giden DHA muhabiri Ramazan Yavuz ilk izlenimlerini hurriyet.com.tr’ye aktardı.

Ramazan Yavuz gördüklerini şöyle anlattı:
Saat: 17.21

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Diyarbakır Adliyesi arasında bulunan Dedeman Oteli’nin arkasından geçen Mimar Sinan Caddesi üzerinde 17.00 sıralarında büyük bir patlama meydana geldi. Burası şehrin en lüks yeri.

Patlama şehrin her tarafından duyuldu. Askeri mi sivil mi olduğunu bilemediğimiz otobüs alev aldı. Aynı caddenin devamında ise 7. Kolordu komutanlığına bağlı helikopterlerin indiği Askeri üs var.

Otobüs bir dersanenin önünde bulunduğu için yüzlerce öğrenci velisi buraya akın etti. Öğrenci velileri çocuklarını durumuyla ilgili güvenlik güçlerinden bilgi almaya çalışıyor.
Sivil savunma, polis, itfaiye ve ambulanslar olay yerine akın etti.

Burada çok yoğun bir kalabalık var. Polisler buradaki kalabalığı uzaklaştırmaya çalışıyor.

 
Diyarbakır'da bu akşam saatlerinde teröristler önceden patlayıcı yükleyip caddeye park ettikleri araç, Askeri personel taşıyan sivil bir servis otobüsü geçerken infilak etti. Patlamada 5 kişi yaşamını yitirdi, 30'u asker 67 kişi yaralandı.

Patlamada Rıdvan Süer adlı kişi olay yerinde, dershane öğrencisi Eren Şahin ise ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Patlamada 3'ü ağır yaralanan 67 kişiden 58'inin isimleri şöyle:

Haberin Devamı

Ahmet Akıncı, Ahmet Aktan, Ahmet Doğan, Anıl Aksu, Bedri Tekin, Cemal Çelik, Civan Tutçi, Delal Eryılmaz, Dilek Demirtaş, Ebubekir Çakır, Emrah Maçin, Eray Büdüş, Erdal Tanpınar, Erhan Şanlı, Ersun Biçici, Eyüp Yüksel, Fatih Filiz, Fesih Kaya, Görkem Emre Öz, Gülşen Güneş, Habip Gezer, Halime Kaya, Hasret Atlı, Hüseyin Biter, İlyas Aldemir, Kerem Ertem, Kudret Demir, Mahmut Koyuncu, Mansur Abitar, Mehmet Aktaş, Mehmet Erek, Mehmet Ortak, Mehmet Şenyiğit, Melek Eruh, Naciye Burtan Koçyiğit, Nazlı Tuncay, Nazmiye Ortak, Ömer Dane, Ömer Kaya, Özkan Koçyiğit, Öznur Beyaztaş, Raca Gündüz, Ramazan Çeliktel, Recep Satılmış, Remzi Kaya, Remziye Kaya, Serdar Kocakaya, Serhat Kaya, Songül Karataş, Süleyman Özdoğan, Şahin Selimoğlu, Şükrü Tamer, Vedat Baran, Vedat Çakmak, Volkan Aksu, Yıldırım Yıldız, Yılmaz Uçar ve Zahit Anaç.

Haberin Devamı

YOL KENARINDA BOBMA YÜKLÜ ARAÇ

Terör örgütü kanlı saldırısını bugün saat 16.50 sıralarında Dağkapı Semti'nde gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi ile Adliye Sarayı'nın hemen arkasından geçen ve kentin en kalabalık yerlerinden biri olan Selahattin Yazıcıoğlu Caddesi'nden, askerleri taşıyan sivil plakalı servis aracı geçerken, yol kenarına park eden araçlardan biri infilak etti. patlamayla birlikte askeri servis otobüsü ve infilak eden aracın yakınındaki 4 araç alev topuna döndü.

Askeri servis aracında ve çevre bulunanlar panik halinde kaçışırken, araçların benzin depoları infilak edince alevler hemen yakındaki elektrik trafosuna sıçradı. Yakındaki binaların hasar gördüğü patlamada 500 metre çapındaki alanda camlar kırıldı.

Olay yerindeki dersanede eğitim gören çok sayıda öğrenci sınıflarda patlayan camlardan yaralandı. Büyükşehir Belediyesi, Dedeman Oteli, Diyarbakır Adliyesi ve Galleria iş merkezinin bazı camları kırıldı.

Patlamada yaralananlar Dicle Üniversitesi Araştırma Hastanesi, Diyarbakır Asker Hastanesi, Devlet Hastanesi ve diğer hastanelere kaldırıldı. İtfaiye de yanan araçların benzin depoları peşpeşe infilak ettiği için alevleri söndürmede zorlandı.

Haberin Devamı

Diyarbakır'daki 7'nci Kolordu Komutanlığı'nın helikopterlerin inip kalktığı heliportun da yer aldığı Levent Kışlası'na ve Kurtoğlu Lojmanları'na 100- 200 metre uzaklıktaki olay yerine sevkedilen güvenlik güçleri, yeni patlamalar olabileceği olasılığına karşı çevreye kimseyi yaklaştırmadı.

SALDIRIDA A-4 ŞÜPHESİ

Patlamadan sonra bölgede inceleme yapan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli bomba uzmanlarının bölgede yaptıkları araştırmada, patlamaya bir araca konulan ve uzaktan kumanda edilen A-4 tipi plastik patlayıcının neden olduğu yönünde ipuçları elde edildi. Ancak yetkililer, bu değerlendirmenin ilk gözlem olduğunu, incelemenin tamamlanmasıyla kesin sonucun elde edileceğini belirttiler.

SERVİS ŞOFÖRÜ: SAĞ TARAFINDAKİ BOŞ ARAZİDE PATLAMA OLDU

Patlamada yaralanan ve Devegeçidi'nden Levent Asker Lojmanlarında görevli subay ve astsubayları taşıyan servis aracının şoför Cahit Kara, Diyarbakır Asker Hastanesinde tedavi altına alındı.

Haberin Devamı

Kara, Devegeçidi'nden görev yapan astsubay ve subayları Levent Asker Lojmanlarına getirdiği sırada patlamanın meydana geldiğini belirtti.

Kara, şöyle konuştu: “Lojmanlara yakın olan Mimar Sinan Caddesi'nde seyir halindeyken tam aracımız geçtiği sırada büyük bir patlama oldu. Servis aracının sağ tarafında patlama oldu. Sağ tarafta boş bir arazi vardı. Patlama o yönde oldu. 46 kişilik servis aracı doluydu. Alevlerin içerisinde kaldık. Patlamada yaralandım ve Asker Hastanesinde tedavi altına alındım. Servis aracında da yaralananlar vardı. Bana servis aracında hayatını kaybeden olmadığını söylediler.”

VALİ: HEDEF ASKER TAŞIYAN ARAÇ

Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bombalı saldırıda sivil plakalı askeri servis aracının hedef alındığını, ancak patlamanın dersane önünde ve kentin kalabalık yerinde meydan gelmesi nedeniyle 30 askerle çok sayıda sivil vatandaşın da yaralandığını söyledi. Vali Mutlu, teröristlerin yol kenarına park edilen bir araca yerleştirdikleri patlayıcıyı uzaktan kumandayla infilak ettirdiğini belirtti.

Haberin Devamı

Diyarbakır Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada ise  saldırıda 5 kişinin yaşamını yitirdiği, 5'i ağır 67 kişinin yaralandığı belirtildi. Valilik açıklamasında şöyle denildi:

“Saat 16.50 sıralarında Yenişehir Semti Prof. Dr. Selahattin Yazıcıoğlu Caddesi'nde bir üniversiteye hazırlık dershanesi önünde geçiş yapmakta olan askeri personel taşıyan sivil bir araca yönelik olarak daha önceden yol üzerine park edilmiş bir araç içinde uzaktan kumandalı bomba patlatılması sonucu son bilgilere göre 5 vatandaşımız vefat etmiş, 5'i ağır olmak üzere toplam 67 vatandaşımız yaralanmıştır. Olayda 6 araçda ağır hasar görmüştür.

‘TERMOS BOMBA'DAN SONRA

Diyarbakır'da son yılların en kanlı eylemi 2006 yılının eylül ayında meydana gelmişti. Bağlar Semti Hatboyu Caddesi Koşuyolu Parkı girişine konulan ‘termos bomba’nın patlaması sonucu 7'si çocuk 10 kişi ölmüş, 15 kişi yaralanmıştı.

Haberin Devamı

Balıkçılarbaşı semtinde 11 Ekim 2007 günü iftardan sonra 5 kişilik polis ekibinin gittiği terzi dükkanına atılan el bombasının patlaması sonucu polis memuru Hüseyin Özdemir şehit olmuş, 2 polis memuru ve terzi çırağı yaralanmıştı. Ofis Semti Gevran Caddesi'nde 15 Haziran 2007 tarihinde askeri servis aracının geçtiği sırada bir minibüs durağında bisiklet selesine konularak patlatılan bombadan 1'i asker 8 kişi yaralanmıştı.

Haberle ilgili daha fazlası: