Diyarbakır'da evlat nöbetinde 3 kavuşma daha... Aileler HDP önünde kurban kesti

Güncelleme Tarihi:

Diyarbakırda evlat nöbetinde 3 kavuşma daha... Aileler HDP önünde kurban kesti
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 29, 2021 11:48

Diyarbakır'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyerek, HDP binası önünde oturma eylemi yapan 3 aile daha bugün evlatlarına kavuştu.. Evlat nöbetinde çocuklarına kavuşan aile sayısı 31'e çıkarken, HDP binası önünde kurban kesilip, davul zurna eşliğinde halay çekildi.

Haberin Devamı

Diyarbakır'da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 233 ailenin HDP binası önündeki oturma eyleminde 696'ncı günde 3 aile daha evladına kavuştu. Evlat nöbetindeki Diyarbakır'da oturan kanser hastası Ayşegül Biçer, eşi Rauf Biçer'in 2019'da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan tek oğulları Mustafa, Güllü Turan'ın Tunceli'de 2015 yılında Anadolu Lisesi'nde eğitim gördüğü sırada terör örgütü PKK tarafından kaçırılan kızı Alev ve Hayriye Akyüz'ün üniversite öğrencisiyken Diyarbakır'da kaçırılan kardeşi Ensari Karaşan, İstihbarat Komutanlığı ve Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ile Tunceli İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin ikna çalışmaları sonucu terör örgütü PKK'nın barınma alanlarında kaçarak güvenlik güçlerine teslim oldu.

Diyarbakırda evlat nöbetinde 3 kavuşma daha... Aileler HDP önünde kurban kesti

Haberin Devamı

Güvenlik güçlerince sorguları tamamlanan Mustafa Biçer, Alev Turan ve Ensari Karaşan, Diyarbakır'da aileleriyle buluştu. Diyarbakır Valiliği'nin İçkale'deki makamında yapılan buluşmada, aileler evlatlarıyla uzun süre hasret giderdi. Duygu dolu anların yaşandığı buluşmada anneler mutluluk gözyaşı döktü.

Diyarbakırda evlat nöbetinde 3 kavuşma daha... Aileler HDP önünde kurban kesti

ÇOCUĞUNA KAVUŞAN AİLE SAYISI 31 OLDU

3 Eylül 2019'da HDP binası önünde başlayan oturma eylemi 233 ailenin katılımıyla sürüyor. Eylemin öncüsü Hacire Akar'ın yanı sıra en son Ayşegül Biçer'in oğlu Mustafa Biçer, Güllü Turan'ın kızı Alev, ve Hayriye Akyüz'ün kardeşi Ensari Karaşan'ın örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim olması sonucu çocuklarına kavuşan aile sayısı 31'e yükseldi.

Evlat nöbetinde çocuklarına kavuşan aile sayısının 31'e çıkması, HDP binası önünde kurban kesilip, davul zurna eşliğinde halay çekilerek kutlandı.

Haberin Devamı

BAKAN YANIK'TAN DESTEK MESAJI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da evladının teslim olduğu haberini alan anne Ayşegül Biçer'i arayarak, destek mesajını iletti. Yanık, "Sizin mücadeleniz ve bütün annelerin mücadelesi çok önemli. Sizin farkınız hastalığa, tehdide ve baskıya rağmen kararlılıkla vazgeçmememiz. Rabb'im inşallah size şifa da verir çocuğunuza kavuştuğunuz gibi sağlığınıza da kavuşursunuz. Çok geçmiş olsun, ben çok mutlu oldum. Diğer annelere de selamlarımı iletiyorum. Diğer 2 çocuk daha gelmiş. Mücadele, annelerin mücadelesi. İnşallah terör örgütünün kökünü kazımaya vesile olacaktır. İnşallah hepsinin kökünü kurutacağız. Selamlarımı iletiyorum herkese" dedi.

Diyarbakırda evlat nöbetinde 3 kavuşma daha... Aileler HDP önünde kurban kesti

Haberin Devamı

Bakan Yanık ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Ayşegül Biçer, eylemlerini sürdürmeye kararlı olduklarını aktardı. Biçer, "Biz burada feryat ettik, onlar da orada mücadele etti. Bu zafer Türkiye'nin zaferidir. Biz hepimiz birlik ve beraberlik içinde kazandık. PKK ve siyasi kolu HDP bunu iyi bilsin ki bu nöbet devam edecek. Biz ilk gün de dedik; tek bir terörist, tek bir evlat kalmayana kadar, Kandil tamamen çökene kadar bu mücadele devam edecek" diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: