Diyarbakır'da bombalı saldırı: 1 asker şehit

Güncelleme Tarihi:

Diyarbakırda bombalı saldırı: 1 asker şehit
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 23, 2015 13:27

Diyarbakır'ın Kulp İlçesi'nde bugün sabah saatlerinde, HES güvenliğini sağlayan askerlere uzun namlulu silahlarla saldırı düzenleyen PKK'lılar ile askerler arasında çıkan çatışmada, 1 asker şehit oldu, 3 asker de yaralandı.

Haberin Devamı

Bugün sabah saatlerinde Kulp İlçesi'nde bulunan Hidro Elektrik Santrali'ni korumakla görevli jandarma timine, PKK'lılar tarafından uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Güvenlik güçlerinin de karşılık vermesi üzerine çıkan çatışma sonrasında, PKK'lılar dağlık alana kaçarken, açılan ilk ateş sonucu uzman onbaşı Mehmet Kara şehit olurken, biri ağır 3 asker de yaralandı.

Saldırı sonrası bölgeye takviye ekipler sevkedilirken, PKK'lıların geçiş güzergahları kobra helikopterleri tarafından yoğun ateş altına alındı. Kaçan PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için başlatılan geniş kapsamlı operasyon devam ediyor.

ACI HABER BABA EVİNE ULAŞTI
Şehit uzman onbaşı Mehmet Kara'nın Kırşehir'deki baba evine acı haber ulaştı.

Kırşehir Jandarma Komutanlığı Harekat Şube Müdürü Binbaşı Seyit Ali Aslan, 26 yaşındaki şehidin Kındam Mahallesi'ndeki evinde baba Metin Kara'ya şehadet haberini verdi.

Haberin Devamı

Oğullarının şehit olduğu haberini alan baba Metin ve anne Nazlı Kara gözyaşlarına boğuldu.

Şehit Kara'nın iki kız kardeşi olduğu, bir ay önce Diyarbakır'daki görevine gittiği öğrenildi. Kara'nın eniştelerinden birisinin de üsteğmen olarak görev yaptığı belirtildi.

Ailenin oturduğu sokağa Türk bayrağı asılırken baba Metin Kara, gazetecilere yaptığı açıklamada, şehidin tek oğlu olduğunu, askerliğini yaptıktan sonra uzman onbaşı olarak Diyarbakır'a gittiğini söyledi.

Diyarbakır'a gitmeden önce oğlunun nişanlandığını anlatan Kara, bir yıl sonra da düğün yapmayı planladıklarını dile getirdi.

Teröristlere karşı kararlılığın devam ettirilmesi gerektiğini belirten Kara, "Benim tek isteğim, o teröristlere 'dur' bile demesinler. Gördükleri yerde vursunlar. Tek oğlumdu" diye konuştu.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA
Genelkurmay Başkanlığı Diyarbakır'daki saldırıyla ilgili internet sitesinden açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

"23 Ağustos 2015 saat 05.50’de Bölücü Terör Örgütü mensubu bir grup terörist tarafından, Diyarbakır ili Kulp ilçesi Panak köyü bölgesinde HES barajı emniyetini sağlayan unsurlarımıza, roketatar ve uzun namlulu silahlar ile saldırıda bulunulmuştur. Yapılan silahlı saldırıya anında karşılık verilmiş, çıkan çatışmada Kahraman bir Uzman Çavuşumuz şehit olmuş, Kahraman üç personelimiz yaralanmış, yaralılar derhal helikopter ile hastaneye tahliye edilmişlerdir.

Haberin Devamı

Bölgeye taarruz helikopter kolu, insanlı keşif uçağı, karadan ve havadan takviye birlikler sevk edilmiş olup teröristlerin etkisiz hale getirilmesi maksadıyla karadan ve havadan operasyonlara devam edilmektedir.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur ve alçakça gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden Kahraman Şehidimize Allah’tan rahmet, değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan Kahraman Personelimize acil şifalar temenni ediyoruz."

KARA KUVVETLERİ KOMUTANI DİYARBAKIR'DA

Bu arada Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, askeri birlikleri denetlemek, askeri kurum ve kuruluşlarla koordinasyonu sağlamak amacıyla bugün Diyarbakır'a geldi. 2009-2011 yılları arasında Diyarbakır'da 7'inci Kolordu ve Garnizon Komutanlığı görevini yürüten Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, ilk olarak Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'u ziyaret etti. Orgeneral Çolak, valilik binası önünde Vali Aksoy ve vali yardımcıları tarafından karşılandı.

Haberin Devamı

Valilik şeref defterini imzalayan Orgeneral Çolak, daha sonra Vali Aksoy ile makamında, basına kapalı bir süre görüştü. Görüşmenin ardından Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Diyarbakır'daki temaslarına devam etmek üzere valilikten ayrıldı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!