GeriGündem Diyanet yanıtladı: Kurban keserken yapılması gerekenler nelerdir? Kurban kesilirken nelere dikkat edilmelidir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyanet yanıtladı: Kurban keserken yapılması gerekenler nelerdir? Kurban kesilirken nelere dikkat edilmelidir

Diyanet yanıtladı: Kurban keserken yapılması gerekenler nelerdir? Kurban kesilirken nelere dikkat edilmelidir

Kurban kesmek hem dini hem de toplumsal öneme sahip bir ibadettir ancak diğer ibadetler gibi kurban kesiminde de bazı noktalara dikkat edilmelidir. Peki, kurban keserken yapılması gerekenler nelerdir? Kurban kesilirken nelere dikkat edilmelidir? Diyanet İşleri Başkanlığı https://kurul.diyanet.gov.tr/ adresinden kurban kesimiyle ilgili en çok merak edilenleri yanıtladı.

Kurban, Kur’an-ı Kerim, Sünnet ve icmâ ile sabit bir ibadettir. Kurbanın meşru bir ibadet olduğuna dair Kur’an-ı Kerim’de deliller mevcuttur. Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’in yerine bir kurbanın, Allah tarafından kendilerine fidye (kurban) olarak verildiği açıkça bildirilmektedir (Sâffât, 37/107).

Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?

Kurban keserken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

a) Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.
b) Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.
c) Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.
d) Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.
f) Hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir.

 

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False