GeriGündem Diyanet’i de dinlemediler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyanet’i de dinlemediler

Diyanet’i de dinlemediler
refid:16312029 ilişkili resim dosyası

Kurban Bayramı’nda kurban kesiminin özellikle 12 yaşın altındaki çocuklara izletilmemesi gerektiğini vurgulayan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu uyarısını ne yazık ki dinleyen olmadı. Türkiye’nin dört bir yanında çocuklar, kurban kesim alanlarında kesilen hayvanları izlemek zorunda kaldı. Kimisi ağladı, kimisi de kurbanların yerlere atılan kanlı parçalarıyla oyun oynadı.

DİYANET İşleri Başkanlığı’nın Kurban Bayramı öncesinde yayınladığı “Kurban ibadeti yerine getirilirken bıçak, kesme işlemi ve kan görme gibi olumsuzlar bazı çocuklarda psikolojik rahatsızlıklara neden olduğundan, kuban kesilen yerlerde 12 yaşından küçük çocukların bulunmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir” uyarısına karşın birçok yerde kurbanlıklar çocukların gözü önünde kesildi. Kurban kesim alanlarında çok sayıda çocuk kesimi seyretti. Bazı babalar ağlayan çocuklarına kanlı görüntüleri sorumsuzca izletirken, bazı yerlerde ise çocuklar kurbanların kesilen kanlı parçalarıyla oynadı. Bolu’da aileler kurban kesim alanlarına çocuklarını da getirdi. Küçük yaştaki çocuklar kurbanlık hayvanın yere yatırılış anından kesimine kadar her anı izledi. Kurban kesim alanına ailesiyle birlikte gelen küçük bir çocuk fırçayla kanları temizledi. Bir kız çocuğu ise elindeki kamerayla kurbanlığın kesilişini görüntüledi.
Zonguldak’ın Gümüşhane Mahallesi’nde sokak arasında 15-20 kişilik grubun bir araya gelerek kestikleri boğa güçlükle yatırıldı. Bir kaç kişi, yerde çırpınan kurbanlık bir boğanın üzerine uzanarak ayağa kalkmasını önlemeye çalışırken, hayvan çocukların gözü önünde kesildi. Çocuklar, akan kanı ve boğanın can vermesini korku dolu gözlerle izledi.

Konya’da da kesimler çocukların gözleri önünde gerçekleşirken, bir kesim yerinde yaşları 5 ila 14 arasında değişen çocukların tel örgülerin arkasından ve evin balkonundan tribünde maç izler gibi kesimleri izlemesi dikkat çekti.
/images/100/0x0/55eb53b2f018fbb8f8ba1f31


Erzurum’da yasak olmasına rağmen çoğu kişi kurbanını belediyenin belirlediği yerlerin dışında, sokak aralarında, kaldırımda, bahçede, yol kenarında, boş arazide, hatta çocuk parklarında kesti. Kurbanın boğazına atılan bıçakla birlikte akan kan, çocukların bağırarak kaçmasına neden oldu.

Gelin adaylarına süslü koç

Anadolu’da ‘nişanlıya koç gönderme geleneği’ damat adaylarının cebini yaktı. Damat adayları arefe gecesi ve bayramın ilk günü, 650- 800 TL arasında satın aldıkları özellikle boynuzlu kurbanlıklarla çicekçilerin yolunu tuttu. Çicekçilerin özenle süsledikleri, kurdela ve tüllerin yanı sıra boynuzlarına veya boyunlarına takılan bilezik ya da Cumhuriyet altınlarıyla kız evlerine gönderildi.

Suriye’de bayramlaşma

Hatay Valiliği’ne kayıt yaptıran 52 bin Türk vatandaşı, Suriye’ye geçmek için dün sabahın erken saatlerinde Reyhanlı İlçesi’ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı ile Yayladağı Sınır Kapısı’na gelmeye başladı. Özel araç, minibüs ve otobüslerle yollara düşen Hataylılar, yasal işlemlerini yaptırdıktan sonra 48 saat yatılı olarak konaklayacakları komşu ülkeye geçti. Yasal sürede Türkiye’ye dönmeyenlere, bir sonraki bayramda izin verilmeyeceği açıklandı.

Kurbanlıkta sıkıntı olmadı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, kurbanlık fiyatlarının önceki yıllara göre çok yüksek olmadığını belirterek, “Bayramda kurbanlık temini konusunda hiçbir sıkıntı olmadı” dedi. Memleketi Diyarbakır’da Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu’nu ziyaret eden Eker, çocuklarla sohbet edip, bayramlarını kutladı. Gazetecilerin kural dışı kurban kesimleriyle ilgili sorularını yanıtlayan Bakan Mehdi Eker, Türkiye’nin kurban kesimi konusunda her yıl biraz daha iyiye gittiğini, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte alt yapının her yıl biraz daha geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False