GeriGündem Diyanet anti-laik kurum, dağıtılsın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyanet anti-laik kurum, dağıtılsın

Türkiye Cemevleri Birliği Kurucu Başkanı Ali Yıldırım, Çankaya’da açmak istedikleri cemevinin Diyanet İşleri Başkanlığı’nca verilen fetva doğrultusunda reddedildiğini öne sürdü. Yıldırım, ‘Cemevleri, Alevilerin inanç merkezidir, Diyanet fetvalarıyla yok sayılamaz. Diyanet anti-laik bir kurumdur ve dağıtılmalıdır’ dedi.

Yıldırım, dün düzenlediği basın toplantısında, İçişleri Bakanlığı’nın, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan cemevlerinin ibadet yeri olarak sayılıp sayılamayacağı konusunda ‘fetva’ aldığını söyledi. Hükümetin AB’ye uyum çerçevesinde İmar Yasası’nın ibadethane açılmasını düzenleyen maddesinde yer alan ‘cami’ ibaresini, ‘ibadethane’ye çevirdiğini vurgulayan Yıldırım, ‘Kilise, sinagog, havra, cami, ibadethane de cemevi değil mi?’ diye tepki gösterdi.

Yıldırım, Anayasa’da devletin laik olduğu ve herkesin kendi inancını yaşamasına izin verilmesi vurgusu yapıldığını ama devletin kendisine din olarak Sünni İslam’ı seçtiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

‘Bin yıldır namaz kılmadık, oruç tutmadık, Hacca gitmedik, bin yıl sonra mı bu alışkanlıklarımızı değiştireceğiz. Bizim size benzer tarafımız var mı? Bırakın Sünni olmayalım. Alevileri Sünnileştirip ne yapacaksınız? Biz size nasıl hoşgörüyle yaklaşıyorsak, siz de bize öyle yaklaşın.’

Semahlı basın toplantısı

Türkiye Cemevleri Birliği Kurucu Başkanı Ali Yıldırım, basın toplantısını, Mülkiyeliler Birliği Sosyal Tesisleri’nde düzenledi. Basın toplantısının sonunda bir semah ekibi, ‘Alevilerin nasıl ibadet ettiğinin gösterilmesi amacıyla’ bir gösteri sundu. Toplantıya, Aleviler tarafından kurulan birçok sivil toplum örgütünün temsilcisi de katıldı.

Cemevleri mabet değil

DİYANET İşleri Başkanlığı, Türkiye Cemevleri Birliği’nin ‘Cemevleri Alevilerin inanç merkezidir, Diyanet fetvalarıyla yok sayılamaz. Diyanet anti-laik bir kurumdur ve dağıtılmalıdır’ açıklamasına karşılık verdi. Diyanet’ten yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: ‘Başkanlığımız, cemevlerini özgün, kültürel ve mistik kimliği ve misyonu bulunan ve korunması gereken bir zenginlik olarak görmektedir. Ancak böyle bir bakış açısı cemevlerini caminin alternatifi ve muadili bir ibadethane olarak görmeyi haklı kılmaz. Cemevlerinin ısrarla cami, kilise ve sinagog gibi birer mabet olarak gösterilmeye çalışılması yanlıştır.’

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False