Diyanet ahlaksız soruyu önce cevapladı sonra sitesinden kaldırdı

Güncelleme Tarihi:

Diyanet ahlaksız soruyu önce cevapladı sonra sitesinden kaldırdı
Oluşturulma Tarihi: Ocak 08, 2016 15:14

Diyanet İşleri Başkanlığı adına fetva veren kurum olarak bilinen “Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu,” resmi internet sitesine gelen bir soruyu, sosyal medyada sert tepkilere neden olmasının ardından kaldırdı.

Haberin Devamı

Gelen soru, “Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?” şeklindeydi.

Birgün'ün olayı haberleştirmesiyle başlayan tepkilerin ardından https://fetva.diyanet.gov.tr sitesinden bu soruya verilen yanıt kaldırıldı. Şu anda içinde “şehvet” sözünün geçtiği hiçbir yanıt sitede görüntülenemiyor. 

Ancak Google’ın önbelleği kullanılarak Diyanet sitesinde verilen yanıt hala görülebiliyor. Buna göre Diyanet’in soruyla ilgili fetvası şöyle:

“Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikahının ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikaha bir etkisi yoktur (bkz. İbn Rüşd, Bidayetü’l-Müctehid, Mısır 1975, II, 33; İbn Kudame, el-Muğni, VII, 486; İbn Cüzey, el-Kavaninü’l-Fıkhiyye, 138). Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda, kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması, ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir. Kalın elbisesinden tutarak, ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir. Şehvet duymanın işareti, erkeğin organında bir uyanma, uyanıksa uyanışının artması, kadının da kalbinin heyecanla çarpmasıdır (Merğinani, el-Hidaye, I, 192; Mevsıli, el-İhtiyar, III, 109).”

Sosyal medyada gelen tepkilerde, Diyanet’in soruyu soran kişi hakkında suç duyurusunda bulunmak yerine bu cevabı vermesi eleştirildi.

Haberin Devamı


Ünlü çizer M.K. Perker'in, Diyanet'in nişanlı çiftler için yaptığı ve büyük tartışma yaratan uyarılarla ilgili illüstrasyonu

Haberin Devamı

SOSYAL MEDYADA TEPKİ

Ahlaksız soruya Diyanet'in verdiği cevap sosyal medyada da tartışma yarattı. Kullanıcılar konuyla ilgili çok sayıda paylaşım yaptı. İşte o paylaşımlardan bazıları:

"NİŞANLI ÇİFTLER EL ELE TUTUŞAMAZ" UYARISI TARTIŞILMIŞTI

Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu, son olarak, evlenme hazırlıkları yapan nişanlı çiftlere yönelik uyarısı nedeniyle tepki çekmişti.

Aynı sitede verilen fetvada, nişanlılık döneminde çiftlerin el ele tutuşmaması ve baş başa kalmaması gerektiği belirtilmişti.

Diyanet ahlaksız soruyu önce cevapladı sonra sitesinden kaldırdı.

BAKMADAN GEÇME!