Dışişleri, Kalın gibi düşünmüyor

Dışişleri, Kalın gibi düşünmüyor

Türk dış politikası, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun “Komşularla sıfır sorun” politikasından sonra, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dış politika danışmanı İbrahim Kalın’ın ortaya attığı “Değerli yalnızlık” kavramıyla da tanıştı. Ancak Kalın’ın, “Türkiye Ortadoğu’da yalnız kaldı” eleştirilerine Twitter’dan, “Bu değerli bir yalnızlıktır” diye yanıt vermesi, beraberinde “Türkiye dış politikada yeni bir yön mü belirliyor?” sorusunu gündeme getirdi.

Haberin Devamı

Kalın’ın bu görüşü Dışişleri koridorlarında, “Tamamen kişisel bir görüş olarak” değerlendiriliyor. Dışişleri kaynaklarına göre, Türkiye’nin “Komşularla sıfır sorun” politikasında herhangi bir değişiklik yok. Bu politika “Bir ideal, bir hedef” olarak devam ediyor. “Değerli yalnızlık” ise bir alternatif üretemeyeceği, realist olamayacağı için yeni bir politika anlayışı olarak değerlendirilmiyor. Dışişleri’nin “Türkiye, Ortadoğu’da yalnız kaldı” eleştirilerine yanıtı ise şöyle:

“Mısır’da kim ne yapabiliyor ki, biz bir şey yapalım. AB en yüksek düzeydeki temsilcisi Catherine Ashton ile devreye girdi. Bir sonuç alabildi mi? Suriye’de İran ve Rusya dışında kim ne yapabiliyor? Çünkü sorunları çözmek için karşı taraf, karşınıza oturmuyor. Irak’ta Barzani bile kendi ülkesi içinde yıllar sonra Bağdat’a gidip, Başbakan Nuri El Maliki ile görüşebildi. Karşınızda samimi şekilde görüşmek isteyen bir taraf olduğunda oturup konuşabiliyorsunuz. ABD’nin durumu da farklı değil. Sanki her taraf güllük gülistanlıkmış da, biz bu durumu beğenmeyip ortalığı karıştırıyormuşuz gibi bir hava yaratılıyor. Bu haksız bir yaklaşım.”

Haberle ilgili daha fazlası: