Diş fırçalamak orucu bozar mı? Oruç tutarken diş fırçalanır mı?

Diş fırçalamak orucu bozar mı Oruç tutarken diş fırçalanır mı

Orucu bozan durum ve davranışların arasında diş fırçalamanın olup olmadığı her yıl olduğu gibi bu yıl da en çok merak edilen konular arasında yerini aldı. 'Diş fırçalamak orucu bozar mı?' sorusuna Diyanet'in ne yanıt verdiğini sorgulayan vatandaşlar, konu hakkında kesin bir cevap almak istiyor. Peki, diş fırçalamak orucu bozar mı? Oruç tutarken diş fırçalanır mı?

Haberin Devamı

Orucu bozan durumların neler olduğu vatandaşlar tarafından yoğun şekilde araştırılmaya devam ediyor. 'Diş fırçalamak orucu bozar mı?' sorusuna yanıt arayan yüz binlerce vatandaş, konu hakkında Diyanet'in açıkladığı cevabı merak ediyor. İşte, konuya dair merak edilenler...

Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220). Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsakten önce ve iftardan sonra fırçalanması, oruçluyken fırçalanacaksa macun kullanılmaması uygun olur.

ORUCU BOZAN DURUMLAR

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır.

Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.