GeriGündem Dilan’ın ölümü TBMM gündemine taşındı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dilan’ın ölümü TBMM gündemine taşındı

Dilan’ın ölümü TBMM gündemine taşındı
refid:21444701 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde önceki gün boğazına boncuk kaçtığı için öldüğü açıklanan üç yaşındaki minik Dilan’ın tecavüze uğradığı yönündeki iddialar bir anda sosyal medyanın bir numaralı gündemi haline geldi. #dilananeoldu konu başlığıyla twitter üzerinden gece boyunca konuşulan ve paylaşılan haber TBMM gündemine de geldi. Hacker grubu Redhack ise olaya tepki olarak Siverek Kaymakamlığı'nın internet sitesini çökertti. Şanlıurfa Valiliği, bugün bir açıklama yaparak, Dilan'ın otopsi sonucuna göre boğazına boncuk kaçtığı için nefes borusunun tıkanması sonucu öldüğünü belirtti.

CHP Milletvekili Umut Oran, Şanlıurfa’nın Siverek İlçesiEnde evinin önünde bulunan ve Siverek Devlet Hastanesi'ne götürülmesinin ardından burada hayatını kaybeden 3 yaşındaki Dilan’ın şüpheli ölümünü TBMM’ye taşıdı.

“Boncuk yuttuğu” gerekçesiyle yaşamını yitirdiği açıklanan Dilan’ın tecavüze uğradığının anlaşıldığını iddia eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e, “Bu olayın üstünü kapatmak isteyen kamu görevlileri hakkında hangi adli ve idari işlemler başlatılmıştır? Dilan’a ne olduğunu öğrenmek ve ortaya çıkarmak için Bakanlığınız tarafından yapılan girişimler nelerdir?” diye sordu.

YANIT BEKLEYEN SORULAR

EN ÖNEMLİ SORUN AHLAK EROZYONU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın hurriyet.com.tr'ye özel açıklaması şöyle:
"Türkiye'nin yaşadığı en önemli sorun kalıcı bir ahlak erozyonudur. Devlet yetkilerinin 3 yaşındaki bebekleri değil, 3 yaşında bir bebeğe tecavüz eden bir ruh hastasını korumaya çalışması bunun somut göstergesi.
Bundan önce 13 yaşında bir kıza toplu halde yapılan tecavüzün de üstü kapatılmış, Türkiye en sonunda polis karakolunda tecavüz haberini bile bu dönemde görmek zorunda kalmıştır.
Bu somut örnekler tek başlarına şunu gösteriyor, Türkiye'de kadın hakları çökmüş durumda. Kadının haklarını, kimliğini korumak zorunda olan ve insan haklarına yönelen suçlarla mücadele etmesi gereken devlet de kapalı, sığ ve baskıcı bir anlayışla bu suçları meşrulaştırıyor.
Bu ülkenin Sağlık Bakanı bile "Tecavüze uğrayan doğursun, gerekirse devlet bakar" gibi kaba, tecavüz suçunu normalleştiren, bunu alelade bir olay kabul eden bir açıklama yapabiliyor, bu zihniyeti besliyor.

Kadın mal değildir. Kadın toplumun ikinci sınıf insanı değildir. Kadın alınıp satılacak meta değildir.
Türkiye de kadını hakir gören, kadını tecavüze uğrayacak, alınıp satılacak bir mal olarak kabul eden zihni iklimle mücadele etmelidir. Güçlünün güçsüze her şeyi yapabildiği değil, haklının güçlü olduğu bir ülke olmak zorundayız. Kanımızı donduran, insanlığımızı sorgulatan bu zihni atmosfer hepimizin gerçek savaş alanıdır. Bir çocuktan tecavüzcü, katil bir atmosferi, ahlaka, insanlığa, medeniyete dayanan bir sistemle değiştirmek gerçek sorumluluğumuz.
Bugün herkes şunu düşünmeli, Dilan'ın başına bunların gelebildiği bir ülke çocuklarımıza emanet edeceğimiz ülke midir? Bu sorunun tek bir cevabı var, adaleti, insanlığı, ortak değerleri yükseltmek hepimizin boynunun borcudur."

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Bakan Fatma Şahin’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu. Oran’ın yanıt beklediği sorular şöyle:
“- Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde evinin önünde yerde bulunan 3 yaşındaki Dilan B. Siverek Devlet hastanesine götürülmüş ve burada hayatını kaybetmiştir. Yapılan açıklamada Dilan B.’nin “boncuk yuttuğu” ve bu sebeple vefat ettiği açıklanmıştır. Daha sonra gelen bilgilere göre ise 3 yaşındaki Dilan B.’nin tecavüze uğradığını gösteren ciddi bulgular ortaya çıkmıştır. Şayet tecavüz iddiaları gerçek ise, bu olayın üstünü kapatmak isteyen kamu görevlileri hakkında hangi adli ve idari işlemler başlatılmıştır? Dilan’a ne olduğunu öğrenmek ve ortaya çıkarmak için Bakanlığınız tarafından yapılan girişimler nelerdir?

Yine 10 Eylül 2012 günü, Edirne’de 14 yaşında sağır, dilsiz ve kör bir kızın aralarında 76 yaşında bir kişinin de olduğu 7 kişi tarafından tecavüze uğradığı iddiası kamuya yansımış, şahıslar tutuklanmış, tecavüz mağduru olan 14 yaşındaki kız çocuğunun da 14 haftalık hamile olduğu ortaya çıkmıştır. Bakanlığınız tarafından kendisine herhangi bir adli veya maddi destek sunulmuş mudur? Konu hakkında herhangi bir girişimde bulundunuz mu? Adli ve idari süreçleri takip etmekte misiniz?

SAĞLIK BAKANI AKDAĞ’LA GÖRÜŞTÜNÜZ MÜ?

- 1 Ocak 2003 – 30 Haziran 2012 tarihleri arasında, tecavüz mağduru olan 18 yaşının altındaki kız çocuğu sayısı nedir? Özellikle kadınlara yönelik fiziki ve maddi şiddetle mücadele için hangi projeler bakanlığınız tarafından ortaya konulmuş ve uygulamaya geçilmiştir? Bu kapsamda Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından ifade edilen “Tecavüze uğrayan doğursun, gerekirse devlet bakar” gibi tecavüzü meşrulaştıran, doğallaştıran, tecavüz mağdurunu ötekileştiren ifadelerin normalleşmesini engellemek için de bir projeniz bulunmakta mıdır? Bu konuda Sağlık Bakanı ile herhangi bir girişiminiz oldu mu?”

OTOPSİ SONUCU: NEFES BORUSU TIKANDIĞI İÇİN ÖLDÜ

Bu arada Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopside küçük çocuğun boğazına kaçan boncuğun nefes borusunu tıkaması sonucu hayatını kaybettiği belirlendi.

VALİLİK: TECAVÜZ EDİLDİĞİNE DAİR BULGU YOK

Şanlıurfa Valiliği, yaptığı açıklamada, 10 Eylül'de Gürakar beldesinde 112 Acil Komuta Merkezi'ne yapılan ihbar üzerine bölgeye sevk edilen sağlık ekiplerinin, “çocuğa yabancı cisim aspirasyonu ön tanısı” ile müdahale ettiğini bildirdi.

“Siverek Devlet Hastanesi'nde yapılan 45 dakikalık müdahaleye rağmen küçük çocuk kurtarılamamıştır” denilen açıklamada şunlar kaydedildi:
“Hayatını kaybeden çocuğun yaşının küçük olması sebebiyle müdahalede bulunan sağlık ekipleri tarafından kesin sonuç için Diyarbakır Adli Tıp Kurumuna otopsi yapılması için gönderilmiştir. Ayrıca güvenlik güçleri olayla ilgili soruşturma başlatmıştır. Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'nun yaptığı otopsi sonucunda Dilan B'nin yabancı cisim yuttuğu için hayatını kaybettiği ve aynı gün yapılan otopsisinden elde edilen bulgulara göre, 'kişinin ölümünün yabancı cisim aspirasyonuna bağlı mekanik asfiksi sonucu meydana geldiği' şeklinde raporda yer almıştır.

Otopsi sonucunda, çocuğa herhangi bir cinsel istismarda bulunulmadığı ve tecavüz edildiğine dair hiçbir bulguya rastlanmadığı, çocuğun bakire olduğu adli tıp raporuna yansımıştır.”

False