GeriGündem Dil sınavlarına TOEFL düzeni geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dil sınavlarına TOEFL düzeni geliyor

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisini Seviye Tespit Sınavı (KPDS) ile Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı'nı (ÜDS), TOEFL (Test of English as a Foreign Language) gibi yapmaya hazırlanıyor.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan,  kurumun düzenlediği dil sınavları ile ilgili hedefledikleri değişiklikleri anlattı.

Yarımağan, yabancı dil tazminatından yararlanmak veya yurtdışında çalışmak isteyen kamu kurum ve kuruluşları personeli, araştırma görevlisi adayları ile doçent adaylarına yönelik yapılan KPDS ve ÜDS gibi dil sınavlarında “bilgisayarlı sisteme” geçmeyi düşündüklerini ifade etti.

“SINAV MERKEZLERİ YAPACAĞIZ”

Yarımağan, İstanbul'da Üsküdar ve Levent'te 2 bina satın aldıklarını, Ankara ve İzmir'de de birer bina alacaklarını ifade etti. Bu binaların alt katlarını müracaat merkezleri, üst katlarını ise bilgisayarla yapılacak sınav merkezleri haline getirmeyi planladıklarını kaydeden Yarımağan, KPDS ve ÜDS'yi bu sınav merkezlerinde düzenlemeyi hedeflediklerini belirtti.

TOEFL sınavlarının da bilgisayarla gerçekleştirildiğini, ayda birkaç kez düzenlediğini ve adayların istedikleri tarih için randevu alarak sınava girdiklerini ifade eden Yarımağan, “Aynı sistemi getirmek istiyoruz” dedi.

TOEFL sistemini ilk aşamada KPDS ve ÜDS için düşündüklerini kaydeden Yarımağan, KPDS ve ÜDS'de adayların yabancı dil bilgisi seviyelerinin ölçüldüğüne işaret etti. Yarımağan, “Bu sınavlarda belirli bir baraj puanını geçen herkes yüksek lisans programına, doktoraya kabul ediliyor. Yani diğer sınavlarda olduğu yarışma sınavları değil. Yarışma sınavı olmadığı için de bu sınavlar sık sık yapılabilir” diye konuştu.

“İÇERİK DE DEĞİŞECEK”

KPDS ve ÜDS'de genellikle gramer ve okuma-anlama soruları yöneltildiğini ifade eden Yarımağan, bu sınavların dinleme-anlama, kompozisyon yazma ve konuşmayı ölçmeye yönelik bir yapısı olmadığını kaydetti.

Bu konularla ilgili soruları da sınavlara koymayı düşündüklerini, ancak hangi bölümlerdeki soruların yanıtlanması gerektiğini, tercihe bırakacaklarını belirten Yarımağan, “Çünkü herkes, bu bölümlerin hepsini istemeyebilir. Onun için seçimli koyacağız” diye konuştu.

Yarımağan, şöyle konuştu:

“Artık Avrupa Birliği ile birlikte yabancı dil sınavına ihtiyaç giderek artıyor. Birçok kurum yabancı dil seviye tespit sınavı istiyor. Bunu, bizim kendi imkanlarımızla yapabilmemiz lazım. Şimdiye kadar yapıyorduk. KPDS, ÜDS ile kabul eden yurtdışındaki kurumlar çok memnundu bundan. Bu sınavlar okuma-anlamayı çok iyi ölçüyor fakat konuşma becerisini ölçmediği için sınavda başarılı olanların bir kısmı gittikleri yerlerde konuşamıyorlarmış. Bizim onu da ölçmemiz lazım.”

ÖSS'nin devamı niteliğindeki Yabancı Dil Sınavı'nın (YDS) geniş kapsamlı bir yarışma sınavı olduğuna işaret eden Yarımağan, “YDS'yi TOEFL şeklinde yapmak biraz zor” dedi.

TOEFL

Yarımağan'ın, KPDS ve ÜDS için örnek aldığı TOEFL sınavı, ana dili İngilizce olmayanların İngilizcesini ölçmek amacıyla merkezi ABD'de bulunan Educational Testing Service tarafından dünyanın birçok ülkesinde düzenleniyor.

TOEFL sınavının sonuçları, İngilizce eğitim veren kolej ve üniversitelerde, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına giriş için kriter olarak kabul ediliyor. Uluslararası geçerliliği bulunan TOEFL sınavının sonuçlarını, birçok şirket ve kuruluş da kabul ediyor.

Okuduğunu ve dinlediğini anlama, gramer ve yazma becerilerini ölçen TOEFL sınavına girmek için adayların, bulundukları ülkeye göre belirlenen miktardaki sınav ücretini yatırması ve sınav için randevu alması gerekiyor.

Adaylar, sınavı yapma yetkisi bulunan kuruluşlarda, bilgisayarda sınava giriyor. Ayda birkaç kez düzenlenen sınavda adaylar, soruları yanıtladıkça diğer soru ekrana geliyor. Soruların zorluk derecesi adayların verdikleri doğru veya yanlış yanıta göre değişiyor ve buna göre puanlama yapılıyor.

YENİ SİSTEM BAŞLIYOR

Bu arada, TOEFL'da, bilgisayar tabanlı sistem yerine getirilen ve geçen eylül ayında birkaç ülkede uygulamaya konulan internet tabanlı yeni sistem, bu ayın 25'inden itibaren Türkiye'de de başlıyor.

Yeni sistemde adayların İngilizce'yi konuşma becerileri de ölçülecek. Konuşma bölümünün içeriğinde 6 adet serbest konuşma sorusu bulunacak. Sınavın “yazma” kısmında adaylardan iki ayrı konuda kompozisyon yazmaları istenecek.

30 dakikalık yazma süresine 20 dakika daha eklendi. Puanlama sisteminin de değiştiği TOEFL'ın toplam süresi 2.5 saatten 3 saate yükseltildi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle