Didem Madak Kimdir? Didem Madak'ın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Didem Madak Kimdir Didem Madakın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Türk kadın şairlerinden olan Didem Madak hayatı merak edilmektedir. Türk Edebiyatı'na önemli katkıları olmuş kadın şair Didem Madak'ın hayatı araştırılanlar arasındadır. Son haftalarda internet ortamında en çok hayatı araştırılan şairler arasında Didem Madak bulunuyor. Peki, Didem Madak kimdir? Didem Madak'ın kısaca hayatı, eserleri (kitapları), sözleri ve şiirleri nedir? İşte Didem Madak'a dair tüm detaylar.

Haberin Devamı

Türk Edebiyatında ki en önemli kadın şairlerden biri Didem Madak'tır.

 Didem Madak Kimdir?

 Didem Madak 1970 yılında İzmir'de dünyaya gelmiş Türk şairdir. Sombahar, Ludingirra adlı dergilerde şiirleri yayınlanan Didem Madak kısa sürede adından söz ettirmiştir.

 Didem Madak'ın Kısaca Hayatı

 Didem Madak 8 Nisan 1970 yılında İzmir'de dünyaya gelmiştir. Anne adı Füsun'dur. Füsun hanım'da tıpkı Didem Madak gibi kadın şairlerden biridir. Füsun hanım Didem Madak doğmadan önce yazmış olduğu bir şiiri olan "Uzun siyah saçlı kız" da Didem Madak'tan bahsetmiştir. Şiir'de Didem Madak için Işıl adı ile söz edilmiştir. Didem Madak'ın anne ve babası da öğretmendir.

 Çocukluk yılları oldukça zorlu geçmiştir. Didem Madak'ın babası 1980 darbesinden sonra çalıştığı okuldaki müdürle tartışır. Bunun üzerine babası Burdur'dan Uşak'a sürülür. Yine öğretmen olan annesine tayin izni çıkmaz. Bu yüzden Didem Madak annesi ile birlikte Burdur'da yaşamaya devam eder. Babasından uzak büyüyen Didem Madak ülkenin çalkantılı dönemlerinde annesi ve diğer kız kardeşleri ile zorlu günler geçirir. Didem Madak'ın annesi Füsun Hanım evlatlarına kol kanat gerer. Her türlü kötülüklerden korur. Didem Madak 13 yaşına geldiğinde annesini kaybeder. Füsun hanım beyin tümör'ü rahatsızlığından dolayı 38 yaşında hayata gözlerini yumar. Didem Madak'ın hayatı bu noktadan sonra daha da zorlaşır.

Haberin Devamı

 Didem Madak annesini kaybettikten sonra onun şiirlerini okur. Annesinin izinden gitmek için onun gibi şair olmaya karar verir. Füsun hanım vefat ettikten sonra babası başka biri ile evlenir. Bu evliliği kabul etmeyen Didem Madak babası ile ilişkisini kesme kararı almıştır. Yaşamış olduğu tüm bu zorluklara rağmen Didem Madak hayata dört elle tutundu. Üniversite eğitimine devam etmek için Dokuz Eylül Üniversitesini kazanmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk bölümünden mezun olamadan okulu bırakır. Didem Madak üvey annesi ile yaşamak istemediğinden dolayı üniversite öğretiminin birinci sınıfında biri ile tanışır. Bu kişi ile gizli bir evlilik yapma kararı alır. Evliliğinin ardından okulu bırakmıştır.

Haberin Devamı

 Didem Madak mutsuz bir evlilik yapmıştır. Bundan dolayı pişmanlık duymuştur. Geçimini ve hayatını devam ettirmek için pek çok farklı işte çalıştı. Yapmış olduğu evlilikten dolayı pişmanlık duyan Didem Madak bu evliliği uzun yıllar sürdürmez ve eşinden ayrılmaya karar verir. Didem Madak boşandıktan sonra pek çok maddi sıkıntı ile karşılaşır. Evinden ayrılmak zorunda kalan Didem Madak artık bir Bodrum katında yaşamaya başlamıştır. Didem Madak'a zorlu hayat koşullarından sonra bir de kanser hastalığına yakalanmıştır. 24 Temmuz 2011 günü İstanbul'da vefat etmiştir.

 Didem Madak'ın Eserleri (Kitapları)

 - Grapon Kağıtları

 - Ah'lar Ağacı

 - Pulbiber Mahallesi

Haberin Devamı

 Didem Madak'ın Sözleri

 “Allah benim çaresizliğimdi, artık konuşabileceğim kimsem kalmadığı için konuştuğumdu.”

 “Örtündüm ben. Her şeye karşı. Kadın kimliğimden de sıyrıldım. Bu beni rahatlattı.”

 " Ben acılarımın başını evcimen telaşlarla okşadım bayım. "

 " Bodrum katları Rutubete dayanıldığı sürece şiir yazmak için çok iyi yerler.”

 Didem Madak'ın Şiirleri

 - Çiçekli Şiirler Yazmak İstiyorum Bayım

 - Siz Aşktan N'anlarsınız Bayım

 - Iris'in Ölümü

 - Annemle İlgili Şeyler

 - Ağlayan Kaya

 - Samson ve Dalila

 

Haberle ilgili daha fazlası: