DGS başvuruları ne zaman başlayacak? İşte 2021 DGS başvuru ve sınav takvimi

DGS başvuruları ne zaman başlayacak İşte 2021 DGS başvuru ve sınav takvimi

Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları mezunlarının lisans öğrenimine dikey geçişleri için uygulanacak olan, Dikey Geçiş Sınavı'nın (DGS) 2021 etabı için sayılı günler kaldı. Aday öğrenciler, ÖSYM'nin açıkladığı takvimi sorguluyor. Peki, DGS başvuruları ne zaman başlayacak? 2021 DGS ne zaman?

Haberin Devamı

Sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testinin uygulanacağı ve adaylara 150 dakika sürenin verileceği 2021 DGS için heyecan dorukta. Önlisans eğitimlerini lisansa tamamlamak isteyen vatandaşların katılım sağlayacağı sınavın tarihi, nisan ayının sonlarına gelinmesiyle birlikte yoğun şekilde sorgulanıyor. İşte, 2021 DGS başvuru ve sınav takvimi...

2021 DGS TAKVİMİ

İki yıllık ön lisans programlarını dört yıllık lisans programına tamamlamak isteyen kişilerin katılım sağladığı DGS'nin 2021 takvimi netleşti.

Takvime göre DGS başvuruları bu yıl; 21-31 Mayıs tarihleri arasında tamamlanacak. Geç başvuru günü ise 8 Haziran olarak belirlendi.

DGS sınavı ise 11 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilecek.

Sınavın sonuçlarının ise 12 Ağustos'ta adayların erişimine açılması bekleniyor.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

Haberin Devamı

Lisans programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır.

O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki bütün mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvuruda bulunabilmektedirler.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denklik belgesi kabul edilen adaylar da Dikey Geçiş Sınavı DGS'ye başvurabilmektedirler.

DGS başvuruları elektronik ortamda veya bizzat ÖSYM bürolarından da yapılabilmektedir. Adayların izleyeceği yollar ÖSYM tarafından her yıl açıklanan kılavuzda ayrıntılı olarak yer almaktadır.

Dikey Geçiş Sınavı DGS` ye giriş sayısı açısından herhangi bir sınırlama yapılmamaktadır. Sınavı kazanmış bir öğrenci isterse daha sonra yine sınava başvuruda bulunabilmektedir ancak 2011 yılında değişen yönetmeliğe göre öğrencilerden puan kesintisi yapılmaktadır.

Haberle ilgili daha fazlası: