GeriGündem Deyyusu ekber kavgası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deyyusu ekber kavgası

Güvenoylaması sırasında Meclis çok çirkin bir kavgaya sahne oldu. Şevki Yılmaz'ın salona girmesi üzerine ‘Deyyusu ekber' yazılı pankartı açan CHP'li Sabri Ergül'ün üzerine RP'liler saldırdı. Kulise kadar süren kavga güçlükle yatıştırıldı. RP'li milletvekili Haşim Haşimi'nin silah çektiği ileri sürüldü.

TBMM'de hükümetin güvenoylaması sırasında çirkin görüntülere sahne oldu. ‘Pezevenkler Meclisi' sözünden sonra ilk kez Genel Kurul'a gelen Şevki Yılmaz'ı işaret eden CHP İzmir Milletvekili Sabri Ergül'ün, ‘Deyyusu ekber dışarı' yazılı pankartı açması, kavganın başlamasına neden oldu. RP'liler Ergül'ü dövmek için CHP sıralarına koştururken, kavga kuliste de sürdü. Kargaşada bir RP milletvekilininin silah çekmesi ortamı iyice gerginleştirdi.

TBMM Başkanı Mustafa Kalemli'nin yönettiği güvenoylaması sakin başladı. Afyon Milletvekilleri okunmaya başlandığında RP'den ihraç edilen Şevki Yılmaz salona girdi. Bu sırada CHP'li Sabri Ergül, pankartı çıkarttı. Ergül, bir yandan dövizi gösterirken, diğer yandan da Şevki Yılmaz'ı parmağı ile işaret etti. RP'li Celal Esin, Mustafa Köylü, Kemalettin Göktaş, Ömer Vehbi Hatipoğlu, Lütfü Yalman yerlerinden hızla fırlayıp CHP sıralarına saldırdı. Ezilme tehlikesi atlatan CHP lideri Deniz Baykal'ın önünde bazı CHP milletvekilleri güvenlik çemberi oluştururken, RP ve CHP'liler birbirlerini yumruklamaya başladı. CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin kendisine saldıran RP'li Hüsamettin Korkutata ile yumruklaşırken, CHP'liler Ergül'ün önünde set oluşturdu. İçeri sivil polisler çağrıldı ve oturuma ara verildi.

Hızlarını alamayan RP'liler bu kez arkadan dolaşarak Ergül'e ulaşıp dövmek için koşar adım dışarı çıktılar. RP'liler kuliste önlerine gelen koltukları ve insanları devirerek CHP kulisinin bulunduğu tarafa doğru hücum ettiler. RP'lilerden Tevhid Karakaya, Haşim Haşimi, Ömer Ekinci, Lütfü Yalman, Sıtkı Cengil, Kemal Albayrak, Ahmet Dökülmez, Celal Esin, Ömer Vehbi Hatipoğlu, Mustafa Köylü kuliste görevli polislerin de engellemelerine aldırmayıp itip kakarak CHP kulisine doğru yöneldiler. Bu sırada CHP'lilerin oturduğu loca kulisinin kapısının menteşesi RP'lilerin yüklenmesi nedeniyle yerinden oynadı. RP'lileri Meclis polisleri engellemek için çaba gösterince, bazı milletvekillerinin polislere de tekme attıkları gözlendi. CHP loca kulisinin kapısının önünde RP milletvekillerinden birinin kargaşa içinde belinden tabancasını çıkarıp haznesine mermi sürdüğü görüldü. Herkes ‘‘Silah çekti dikkat edin'' diye bağırırken, polisler müdahale etti. Görgü tanıkları silah çeken kişinin Haşim Haşimi olduğunu ileri sürdü.

Kavga sırasında DYP'li Ömer Bilgin, Ali Rıza Gönül ve Saffet Arıkan Bedük'ün de Çiller'in çevresinde güvenlik önlemi almaları dikkat çekti.

Deyyusu ekber: En büyük p......k

Deyyusu ekber deyimi, Osmanlı'dan beri halk arasında çok kullanılan bir deyimdir. Deyyus, Türkçe'de, Şevki Yılmaz'ın bütün milletvekilleri için kullandığı ‘pezevenk' kelimesinin karşılığıdır. Deyyusu ekber ise ‘en büyük pezevenk' anlamına geliyor. Türk siyasi tarihinde bu kavramın kullanıldığına pek rastlanmaz. Ancak Suriye'de bir örneği vardır. Eski Suriye Cumhurbaşkanı Çiçekli, iktidardan uzaklaştırdığı eski başkan için radyo konuşmasında, ‘‘El deyyus ekber, el kerhaneci'' sıfatlarını kullanmıştı. Bu deyiş, Ortadoğu siyaset tarihine geçmiştir.

Hazırlıklı gelmiş

Kavgalı güvenoylamasının kahramanlarından CHP İzmir Milletvekili Sabri Ergül olaydan hemen sonra Hürriyet'e yaptığı açıklamada, amacının olay çıkartmak değil, Şevki Yılmaz'ı protesto etmek olduğunu belirtti. Ergül, ‘‘Şevki, milletvekilleri dahil önüne gelene küfrediyordu, kadınları fahişe diye aşağılıyordu, ben de bu hakaretlerine karşılık vermek için önceden hazırlık yaptım. Şevki'nin güvenoylamasına geleceğini düşünerek bir kartona ‘en büyük p.....k' anlamına gelen Arapça ‘Deyyusu ekber' yazısını yazdım. Şevki'nin salona girdiğini görünce de oturduğum sıradan kartonu havaya kaldırarak tuttum'' dedi. Ergül hareketinden pişman olmadığını, Şevki Yılmaz gibi ahlaksızlarla bundan sonra da kendi üslupları ile mücadele edeceğini söyledi.

CHP'nin örgütten gelen milletvekillerinden olan Ergül, 30 yıldır başta CHP gençlik kolları başkanlığı olmak üzere partide görev yaptı. SHP ve CHP dönemlerinde aralıksız politika yapan Ergül, parti içinde Baykal'a yakınlığı ile tanınıyor. TBMM'ye 1991 seçimlerinde giren avukat kökenli Ergül, insan hakları ihlalleri konusundaki mücadeleleriyle ön plana çıktı. Ergül, Manisa'da işkence yapılan liseli öğrencilerle ve öldürülen gazeteci Metin Göktepe ile ilgili davaları uluslararası platforma taşıdı. Meclis'in en çalışkan milletvekilleri arasında nitelenen Ergül, DYP Lideri Çiller'in malvarlığı soruşturma önergesinin de sahibi idi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle