GeriGündem Devlet Tiyatrolarında gerginlik tırmanıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devlet Tiyatrolarında gerginlik tırmanıyor

Sürmeli'ye destek

DEVLET Tiyatrolarında, genel müdürlük ile sanatçılar arasında giderek tırmanan gerginlik dün yapılan bir toplantı ile iyice suyüzüne çıktı.

Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği (Detis) adı ile örgütlenen sanatçılar ‘‘sorumluluk bilinci içinde çözüm üretmeyi’’ hedeflediklerini açıkladılar.

Dernek adına açıklama yapan Mehmet Ege, Rüştü Asyalı ve Ahmet Mümtaz Taylan, ‘‘Siyasi erk kurumdan derhal geri çekilmelidir. Var olan yönetim istifa etmelidir. Genel Müdür eğilim yoklaması ile saptanmalıdır. Sanatsal işleyişte özerk anlayış zaman geçirilmeden yaşama geçirilmelidir’’ istemlerini açıkladı.

Sanatçılar, işadamı Sakıp Sabancı'nın hayatını konu olan ‘Patron’ oyununun galasında olay çıkartan sanatçı Ali Sürmeli ile ilgili olarak da, ‘‘Bu olay, Devlet Tiyatroları'nda 7 aydır sürdürülen ve tepki çeken haksız ve yersiz idari uygulamalarla baskıların doğal bir sonucudur’’ iddiasında bulundular. Sanatçılar, oyun öncesi 8 sanatçının ‘Patron’ oyununun gerçek bir tiyatro metni olmadığı yönünde Devlet Tiyatroları yönetimine yazılı bir başvuru yaptığını hatırlatarak, ‘‘Ali Sürmeli bir memur olarak görevini yapmış, ancak oyun sonrası sahneden indikten sonra sanatçı olarak gerekli tepkisini ortaya koymuştur’’ görüşünü savundular.

Devlet Tiyatroları yönetiminin sahneye koyduğu eserlerde, ‘‘seyyar kumpanya’’ düzeyinin yukarısına çıkamadığını iddia eden sanatçılar, ‘‘Bu düzeysiz sanatsal tercihlere karşı çıkan, eleştiren, ama yarım asırlık gelenekleri sonucu sanatlarına ve de seyircilerine olan saygılarından görevlerini yerine getirenleri sindirmek için sürdürülen disiplin soruşturmalarını, ceza furyalarını kabullenmemiz ve bunlara tepkisiz kalmamız söz konusu olamaz’’ açıklamasını da yaptılar.

Kadriye Kenter'in ayağı kırıldı

‘OYUNUN Oyunu’ adlı üç bölümlük komedinin başrol oyuncularından Kadriye Kenter, önceki gece sahnede talihsiz bir kaza geçirdi. Oyun sırasında ayağı dekora takılarak düşen Kenter'in ayağının üç yerinden kırıldığı bildirildi. Ankara 100, Yıl Kültür Merkezi'nde yaşanan talihsiz kazadan sonra oyun yarıda bırakılarak Kadriye Kenter Trafik hastanesi'ne kaldırıldı. 17-23 Nisan tarihleri arasında devam etmesi planlanan oyun kaza nedeniyle iptal edildi.

Devlet Tiyatroları bir türlü durulmak bilmiyor. Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği adı altında örgütlenen sanatçılar siyasi erkin kurumdan çekilmesini istediler. Sanatçılar Ali Sürmeli'nin gösterdiği tepkinin de doğal olduğunu savundular.

False