GeriGündem Devlet Parasız yarın, YDS pazar günü yapılacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devlet Parasız yarın, YDS pazar günü yapılacak

Abone Olgoogle-news

Öğrencilerin sınav heyecanı bu hafta sonu da sürecek.

İlköğretim ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarında okuyan öğrenciler yarın Milli Eğitim Bakanlığı'nca gerçekleştirilecek Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk (DPY) Sınavı'na katılacaklar.

 

ÖSS'ye geçen hafta girenlerden üniversitelerin yabancı dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen adaylar da 22 Haziran Pazar günü yapılacak Yabancı Dil Sınavı'nda yeniden ter dökecekler.

 

DPY Sınavı, yarın Türkiye'de 166 sınav merkezinde; yurtdışında da Lefkoşa, Riyad, Cidde, Medine ve Trablus'ta gerçekleştirecek.   

 

İlköğretim okullarının 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının 9, 10 ve 11. sınıflarında okuyan 510 bin 546 öğrencinin katılacağı DPY, saat 10.00'da başlayacak. Adayların sınava giriş ve kimlik belgelerini sınava gelirken yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

 

Sınavda adaylara, Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler alanlarından toplam 100 soru yöneltilecek. İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerine 120 dakika, diğer sınıflarda okuyan öğrencilerede 100 dakika süre verilecek.

 

MEB, sınav sonuçlarını Ağustos ayının ilk haftasında açıklayacak.

   

YDS SINAVI PAZAR GÜNÜ

   

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce (ÖSYM) gerçekleştirilecek 2003-YDS de, 22 Haziran Pazar günü devlet üniversitesi rektörlüklerinin bulunduğu 40 ilde ve KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da yapılacak. Adayların sınava gelirken sınava giriş ve kimlik belgeleri ile onaylı bir kimlik belgelerini mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

 

Toplam 41 bin 970 adayın katılacağı sınav saat 09.30'da başlayacakve adaylara soruları yanıtlamaları için 150 dakika süre verilecek.

 

Sınav Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde gerçekleştirilecek. Adaylar, sınava girmek istedikleri dili cevap kağıdına işaretleyecekler. Yabancı dilini işaretlemeyen veya birden fazla yabancı dili işaretleyenlerin YDS puanı hesaplanmayacak.

 

Sınavda, adaylara kelime ve dil bilgisi, okuduğunu anlama ve Türkçe'den yabancı dile, yabancı dilden Türkçe'ye çeviri ile ilgili sorular yöneltilecek.

 

Bu sınava girecek adayların, Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) uygulanan tüm kurallara uyması gerekiyor.

 

2003-YDS sonuçları adaylara 2003-ÖSS sonuç belgesiyle duyurulacak. 2003-ÖSS'nin Temmuz ayı sonunda açıklanması planlanıyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle