GeriGündem ‘Devlet’le uğurlandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Devlet’le uğurlandı

Refahyol döneminde gerginleşen Çankaya-hükümet ilişkileri normale döndü ve Cumhurbaşkanı Demirel Gürcistan'a tam kadro uğurlandı. Demirel uçağın merdivenlerine gelirken Devlet Bakanı Mehmet Batallı, çok anlamlı bir dilekte bulundu: ‘‘Devletle gidin (refah ve saadetle gidin) Sayın Cumhurbaşkanım...''

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ‘‘Devlet Başkanı'' olarak çektiği sıkıntıyı atlattı. İspanya zirvesindeki moralden sonra, Gürcistan'a ‘Devlet'le uğurlandı.

Esenboğa'da TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, Başbakan Mesut Yılmaz, Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Başbakan Yardımcısı İsmet Sezgin, Devlet Bakanı Mehmet Batallı, Bayındırlık Bakanı Yaşar Topçu başta olmak üzere, kendi danışmanları Vefa Tanır ve Ahmet Sarp, Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Fahri Öztürk, çok sayıda üst düzey bürokrat tarafından uğurlandı. Uçağın merdivenlerine gelirken Devlet Bakanı Batallı, çok anlamlı bir dilekte bulundu:

‘‘Devletle gidin (refah ve saadetle gidin) Sayın Cumhurbaşkanım.''

Demirel zaten İspanya gezisiyle birlikte rahatlamıştı.

6 BAKANLA GİTTİ

Şimdi de Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Devlet Bakanları Ahat Andican ve Refaiddin Şahin, Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir, Tarım Bakanı Mustafa Taşar ile Çevre Bakanı İmren Aykut refakatindeydi. Dışişleri Bakanlığı kadrosu da bu bölge için kaymak tabakasıydı.

Müsteşar Yardımcıları Ali Tuygan ve Ömer Akbel, TİKA Başkanı Necati Utman ve üst düzey büyükelçi ve elçiler heyete girmişti. YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Işık Koşener, Kızılay Başkanı Kemal Demir, Dışticaret Müsteşar Yardımcısı Yiğit Deriner, DİE Başkanı Sıddık Ensari ve çok sayıda devlet görevlisi burada yapılacak bir dizi anlaşmalar için Tiflis'e geldi.

İki ülke arasında işbirliğinin geliştirilmesi, askeri eğitim işbirliği, sınır sözleşmesi, deniz protokolü, balıkçılık, karşılıklı gayrimenkul edinilmesi, arşiv işbirliği, istatistik anlaşması, patent, çevre ve eğitim protokolleri imzalanacak.

Atatürk, 19 Mayıs, Kafkas, Karadeniz Teknik ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi rektörleri ile Türkiye-Gürcistan Vakfı Başkanı Prof. Türkkaya Ataöv de heyetteydi. TOBB Başkanvekili Osman Ulusoy'un yanı sıra, Artvin, Erzurum, Eskişehir, Giresun, İstanbul, Kars, Ordu, Rize ve Samsun Ticaret Odası başkanları da geziye katıldılar. Bu arada Gürcistan'da yatırımı olan tanınmış işadamları da heyetteydi.

GÜRCİSTAN'IN AVRUPASI

Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze ‘‘Devletle gelen'' Türk Cumhurbaşkanı'nı devletle karşıladı:

‘‘Büyük devlet adamı, dünyaca ünlü ve herkesin saygı duyduğu büyük devlet adamı Demirel'i dost bir devlet adamı olarak olarak kardeş ülkede sevgiyle kucaklıyorum.''

Kısa öğle yemeğinden sonra hemen heyetler arası müzakerelere geçildi.

Gürcistan halkı için biz ‘‘Gürcistan'ın Avrupası'' sayılıyoruz.

Tam kadro oradaydılar

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, son bir yıldır ilk kez yurtdışı seyahatine devletin tepesindeki isimlerin eksiksiz katılımı ile uğurlandı. Demirel'i Gürcistan'a uğurlayan TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, Başbakan Mesut Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Başbakan Yardımcısı İsmet Sezgin aralarında sohbet etme olanağı da buldu. Altı bakanla birlikte Gürcistan'a giden ve yine son bir yılda en çok sayıdaki bakan katılımıyla gezi gerçekleştiren Demirel, basın toplantısından önce Karadayı ile kısa süreli bir sohbet de yaptı. Başbakan Yılmaz da Karadayı ile tören boyunca sohbet ederken, Karadayı'nın da Yılmaz'a büyük saygı gösterdiği ve protokolde önüne geçmemek için eliyle yol gösterdiği dikkat çekti.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False