GeriGündem Devlet babaya 'Ayşe' tazminatı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devlet babaya 'Ayşe' tazminatı

Devlet babaya 'Ayşe' tazminatı
refid:29159722-spot ilişkili resim dosyası

İstanbul Küçükçekmece’de kocasının sokak ortasında öldürdüğü Ayşe İnce’yle ilgili davaya bakan İdare Mahkemesi, ‘Kişilerin can ve mal güvenliğini devlet sağlamak zorunda’ gerekçesiyle, İçişleri Bakanlığı’nı 360 bin TL tazminata mahkûm etti.

AYŞE İnce (34), aile içi şiddet nedeniyle eşi Mehmet İnce’ye boşanma davası açmış, ayrı yaşıyordu. Kocasının şiddeti, ayrı yaşadığı halde peşini bırakmadı. 16 Nisan 2012’de, Mehmet İnce sokakta kendisine bıçakla saldırdı. Ayşe

Devlet babaya Ayşe tazminatı
İnce, son anda bir okula sığınarak canını zor kurtardı.

BİR HAFTA SONRA
Saldırıdan hemen sonra, mahkeme kararı ile Kanarya Polis Merkezi’ne giden Ayşe İnce, koruma tedbiri istedi. Ancak karakol görevlileri, nöbetçi savcıyı dahi bilgilendirmeyerek, “Bir şey olursa 155 polis imdat hattını veya karakolu ara” dediler. Mehmet İnce ise serbest bırakıldı.

Devlet babaya Ayşe tazminatı ‘KIRMIZI PAZARTESİ’ CİNAYETİNE ÖMÜR BOYU


Aradan sadece bir hafta geçti. Ayşe İnce, kızları M.’yi, 23 Nisan törenleri için okuluna götürdü. Kutlamalar sonrası, okuldan çıktıktan sonra, yolda karşısında yine kocası Mehmet İnce vardı. Bu kez Ayşe İnce kaçamadı. Kızının gözü önünde, art arda bıçak darbeleriyle can verdi. Böylece İnce, kadın cinayetlerinin sayısız kurbanı arasına katılırken, ailesinin açtığı dava, ilginç bir kararla sonuçlandı.
İnce Ailesi’nin avukatları, olayda sorumluluğu olduğu iddiasıyla, Adalet ve İçişleri Bakanlıkları’nı da dava ettiler. İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nde Ocak 2013’te açılan davada, iki bakanlıktan, toplam 360 bin TL tazminat talebinde bulunuldu. Her iki bakanlık da “Ayşe İnce’nin korunmasından sorumlu olan emniyet birimleridir” savunmasıyla, davanın reddini istedi. İdare Mahkemesi, savunma ve iddiaları aldı, bilirkişi raporu sonrası, kararını verdi. Cinayetten İçişleri Bakanlığı’nı sorumlu tutup, kararında özetle şu gerekçeleri gösterdi:
‘ASLİ GÖREVİNİZ’
“Kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması devletin asli görevidir. Ülkemizde yaygın hal alan bu cinayetlerin varlığı bilinmesine rağmen gerekli önemin gösterilmediği, koruma tedbirlerinin alınmadığı açık. Davalı idare, davacıların zararını tazminle yükümlü bulunmaktadır.”

Mahkeme, Ayşe İnce’nin kızı M. İçin 299 bin 828 TL, anne-babası ve kardeşleri için toplam 60 bin TL tazminata hükmetti. Mahkeme oybirliği ile aldığı kararda, ödenecek tazminata yasal faiz işletilmesine de karar verdi.

Kocaya müebbet verildi
23 Nisan 2012 günü, göz göre göre gelen cinayetten birkaç saat sonra yakalanan Mehmet İnce, müebbet hapisle cezalandırıldı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu müfettişleri de Küçükçekmece Adliyesi’nde görevli 2 savcı için “Görevlerinde kayıtsızlık ve düzensizlik göstermişlerdir” raporu verdiler. Cinayet sonrası eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise “Nedir eksiğimiz, hepimizin kendini hesaba çekmesi lazım” sözleri ile olaya tepki göstermişti.

‘KANAYAN YARAMIZ’
İnce Ailesi’nin avukatı Ahmet Yum, karara ilişkin Hürriyet Dünyası’nı yaptığı açıklamada “Kadın cinayetleri toplumumuzun kanayan bir yarası. Bu olayda polis memurları ile birlikte savcıların da kusurlu olduğunu düşündüğümüz için iki bakanlık aleyhinde dava açtık. İdare Mahkemesi ise kararında sadece İçişleri Bakanlığı’nı sorumlu tuttu. Tek dileğimiz bu kararın benzer acı olaylara engel teşkil etmesidir” dedi.

dgokce@hurriyet.com.tr

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False