GeriGündem Dev tank projesindeki mühendisin sır ölümü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dev tank projesindeki mühendisin sır ölümü

Dev tank projesindeki mühendisin sır ölümü
refid:5012993 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

ASELSAN’ın "Kanas" silahlarına monte edilen ve gece atış yapılmasını sağlayan çelik nişan dürbünlerini geliştiren mühendislerinden Hüseyin Başbilen, otomobilinde bileği ve boğazı kesilmiş olarak bulundu. Savcılık, ölümü "şüpheli" görerek soruşturma açtı. İki aylık eşi Gülsen Seda Başbilen, mühendisin intihar ettiğini savunurken, anne ve babası "Oğlumuz cinayete kurban gitti" dedi. Son olarak ASELSAN’ın dev tank projesinde çalışan mühendisin ölümündeki sır perdesi, otopsi raporundan sonra aralanacak.

ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü’nü 1997 yılında, okulun şeref listesine girerek bitiren Hüseyin Başbilen, ASELSAN’da göreve başladı. Birçok önemli projenin altına imza atan Başbilen, Kanas silahlarına monte edilen ve gece atış yapılmasını sağlayan çelik nişan dürbünlerini icat etti. 31 yaşındaki Başbilen, milyar dolarlarla ifade edilen ASELSAN’ın tank projesini yürütmeye başladı.

KAYIPLARA KARIŞTI

Haziran ayında, 3 yıl önce tanıştığı Psikolog Gülen Seda ile evlenen Hüseyin Başbilen, 4 Ağustos sabahı, "İşe gidiyorum" diyerek kendisine ait otomobille evinden ayrıldı. Ancak Başbilen’den bütün gün haber alamayan eşi ve ailesi, polise kayıp bildiriminde bulundu. Başbilen’den 3 gün boyunca haber alınamadı.

CESEDİ BULUNDU

Pursaklar Ayancık yolu üzerinde bir aracın içinde erkek cesedi olduğu yönündeki ihbar üzerine bölgeye giden jandarma ekipleri, Hüseyin Başbilen’in cesediyle karşılaştı. Sol el bileğinde 2 ve boynunda 20 santim kesik izi olan Başbilen’in cesedi, olay yerinde yapılan incelemelerin ardından ailesine teslim edildi.

İNTİHAR NOTU

Başbilen’in üzerinde "Eşim artık istediği kadar rahat yaşayabilir. Ailemden çok özür diliyorum" şeklinde bilgisayarda hazırlanmış bir not bulundu. Altında imza da bulunan not, incelenmek üzere kriminale gönderildi. Jandarma ekipleri, ölümün şüpheli olması üzerine Adli Tıp Raporu hazırlanması için otopsi yapılmasını sağladı.

PATOLOJİK MUAYENE

Başbilen’den alınan parçaları, patolojik muayenesi yapılmak üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Buradan gelecek rapor, Başbilen’in ölümüne ilişkin sır perdesinin aralanmasına büyük katkı yapacak. Soruşturma, Ankara Cumhuriyet Savcısı Hasan Aytaç tarafından yürütülüyor. Adli tıp raporuyla ilgili herhangi bir belgenin henüz savcılığa ulaşmadığı kaydedildi.

ŞÜPHELİ ÖLÜM

Başbilen Ailesi’nin avukatı Birgül Güven, Hürriyet’e olayın "şüpheli ölüm" olduğu yönünde kanaatlerinin bulunduğunu belirterek "Şu aşamada intihar ya da cinayet denilmesi yanlış olur. Adli Tıp tarafından verilecek rapor bu olayı büyük ölçüde ortaya çıkaracaktır" dedi.

EŞİ İNTİHAR DEDİ

Olayla ilgili konuşmak istemediğini belirten Gülsen Seda Başbilen ise Hürriyet’e, eşinin ölümüyle ilgili olarak sadece "Depresyondaydı" demekle yetindi. Seda Başbilen’in, polise ise eşinin intihar ettiğini söylediği öğrenildi.

MALLARINA TEDBİR

Başbilen’in bankalarda yaklaşık 50 bin YTL tutarında para ve ziynet eşyası, bir otomobili, özel sigorta şirketlerinde bir miktar parası ve çeşitli kurumlara ait hisse senetleri olduğu öğrenildi. Ölüm haberinden üç gün sonra Gülsen Seda Başbilen’in, eşinin tüm mal varlığını üzerine geçirmek için veraset ilamı çıkarmak amacıyla avukata başvurduğu, bunun üzerine mühendisin ailesinin de oğullarının ölümünün şüpheli olduğunu ileri sürerek mal varlığına "tedbir" konulmasını sağladığı bildirildi.
False