GeriGündem Depremin hiç bir tutuklusu kalmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Depremin hiç bir tutuklusu kalmadı

Yaptırdığı evlerin depremde yıkılması sonucu 166 kişinin ölümünden sorumlu tutulan müteahhit Veli Göçer, 197 günlük tutukluluktan sonra serbest kaldı. Karar üzerine Göçer'in eşi, ‘‘Adalete teşekkür ediyorum’’ dedi.

YALOVA'da yaptığı binaların 17 Ağustos depreminde yıkılması sonucu 166 kişinin ölümünden sorumlu tutulan ve 4-10 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanan müteahhit Veli Göçer ile iş ortağı Zafer Coşgun tahliye edildi. 197 gündür tutuklu bulunan Veli Göçer'in davanın 6'ncı duruşmasında tahliye edilmesine, depremde yakınları ölenler büyük tepki gösterdi.

Konya 6'ncı Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan dünkü duruşmayı ilk kez Veli Göçer'in eşi Şükriye Göçer de büyük heyecanla izledi. Duruşmada sakin görünmeye çalışan Veli Göçer yine medyayı suçlayarak şunları söyledi:

‘‘Bir kere daha söylüyorum. Benim yaptırdığım binalar değil, adım kullanılarak yaptırılan binalar yıkıldı. Ben 10 bina yaptırdım, sadece 2'si yıkıldı. Oysa hepsine aynı malzeme kullandım, hepsini aynı işçiler yaptı. Suç bende değil, bu zemine ruhsat veren belediyelerde. Yaptığım her iş kanuna uygun. Ama depremin günah keçisi ben ilan edildim. Bu konuda 5 bin sorumlu, tutuksuz olarak yargılanıyor. Ben zaten ekonomik yönden tutukluyum. 197 gündür tutukluyum. Tahliyemi istiyorum.’’

6'ncı Asliye Ceza Mahkemesi salonu küçük olduğu için 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 14.00'te başlayan duruşma saat 16.20'de sona erdi. Duruşmada müteahhit Veli Göçer'in 3 tanığı dinlendi.

Veli Göçer'den aldıkları evlerin yıkılması sonucu yakınlarını kaybeden depremzedeler ise, binaların çürük olduğuna ilişkin bazı belgeleri daha mahkemeye sundu. Depremzedeler, Veli Göçer'in Bayındırlık ve İskán Bakanlığı ve Belediye'yle işbirliği yaptığını, çeşitli sahtekarlıklara başvurduğunu iddia ederek, mal ve banka hesaplarına el konulması isteklerini yinelediler.

AVUKATLARIN SAVUNMASI

Savunma avukatları ise yıkılan binalarla ilgili olarak Veli Göçer ve ortağı Zafer Coşgun'un hiçbir hukuki sorumluluklarının bulunmadığını, burada asıl suçlunun zemin etüdü yapmadan bölgeyi imara açan belediyelerin olduğunu ileri sürdüler.

3 KİŞİ GIYABİ TUTUKLU

Göçer'in ortağı Zafer Coşgun'un da tahliye isteminde bulunduğu duruşmada, Mahkeme Başkanı A. Nuri Kayalar, 2 sanığın tahliyesine karar verdi. Halen aranan öteki sanıklar Veli Göçer'in iş ortakları İsmet Kösebalaban, Derya Birgin ve oğlu Can Göçer'in gıyabi tutukluluklarının ise devamı kararlaştırıldı. Mahkeme, bilirkişi raporunun beklenmesi için duruşmayı erteledi.

Mahkeme kararının açıklanmasından sonra sevincini gizleyemeyen Veli Göçer'in eşi Şükriye Göçer, ‘‘Adalete ve yargıya teşekkür ediyorum. Ölenlere ve yakınlarına da çok üzülüyorum’’ dedi. Göçer ve Coşgun'un yurdışına çıkış yasağı da konularak açıklanan tahliye kararından sonra salonda bulunan ve depremde hayatlarını kaybedenlerin yakınlarından Fatma-Salim Çakır ve Şehriban-Mustafa Ergüder çifti adliye koridorlarında ve Adliye Sarayı önünde tepki gösterdiler. ‘‘Adalet bu mu?’’, ‘‘Bunlar insan kasabı’’, ‘‘Nasıl satıldınız’’ diye bağıran ailelerden bazılarının da gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False