GeriGündem Depremde, Cüppeli dergahı da yıkılmış
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Depremde, Cüppeli dergahı da yıkılmış

‘Faiz parasıyla yapılan camiler yıkıldı’ demişti

Cüppeli Ahmet'in, depremle ilgili sözleri depremzedeleri kızdırdı. Bir depremzede, o sözlerin bir din adamına ait olamayacağını belirterek, ‘‘Cüppeli Ahmet'in Adapazarı'ndaki dergahı ve taraftarlarının evleri de yıkıldı. Peki onlara ne demeli’’ sözleriyle öfkesini dile getirdi.

KAMUOYUNDA, ‘‘Cüppeli Ahmet Hoca’’ diye bilinen Ahmet Ünlü'nün, depremde yıkılan camilerin ‘faiz parasıyla yapılanlar’ olduğunu söylemesine karşın, Adapazarı'nda kendi dergahının da 17 Ağustos depreminde ağır hasar gördüğü ortaya çıktı.

Depremzedeler, Cüppeli Ahmet'in depremle ilgili sözlerine büyük tepki gösterdi. Depremzedeler, devlet kurumlarına ve halka, depremi fırsat bilerek ağır hakaretlerde bulunan Cüppeli Ahmet'e, kendileri için kullandığı ifadeler nedeniyle öfke kustu.

ASIL ONUNKİ HARAM

Cüppeli'nin, Adapazarı'na haftada bir gelerek vaaz verdiği Yenidoğan Mahallesi'nde Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Bakımevi'nin karşısındaki kendisine ait ‘‘Mekke Mescidi’’nin de depremden ağır hasar gördüğünü belirten depremzedeler, depremi bahane ederek kendileri gibi olmayanlara kin kusan bu kişinin, din adamı olamayacağını söylediler. Adapazarlı bir depremzede, sözde din adamının yaptığı suçlamaları hatırlatarak şunları söyledi:

‘‘Ahmet Hoca bu mescidi de haram parayla yaptırmış. Burada 17 Ağustos depreminde Cüppeli Ahmet'in vaaz verdiği mescidin yanı sıra, çevresinde bulunan kendi taraftarlarına ait binalar da çöktü. Demek ki hepsi haram para ve faiz gelirleriyle yapılmış.’’

Cüppeli Ahmet DGM'de

HAZIRLADIĞI deprem kasetinin Hürriyet'te ve Arena programında yayınlanmasının ardından, devlete ve orduya hakaret ettiği gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alınan 'Cüppeli Ahmet' Ahmet Ünlü, polisteki sorgusunun ardından dün İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi.

Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince önceki gün Şehremini'de gözaltına alındıktan sonra Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde getirilen Ahmet Ünlü, buradaki işlemleri tamamlanıp İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Ünlü'yle birlikte, dün akşam Fatih'teki Hizmet Vakfı'nda yapılan aramalar sırasında ele geçirilen 4 adet teyp ve 1 adet video kaset ile bunların deşifreleri de DGM'ye ulaştırıldı. Ahmet Ünlü'nün, DGM Cumhuriyet Savcılığı'nca, TCK'nın 312/2. maddesi uyarınca, 'Halkı; sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek' suçundan sorgulanacağı belirtildi.

False