GeriGündem Deprem çantasında bulunması gerekenler neler? Deprem çantası hazırlarken neler konulmalı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deprem çantasında bulunması gerekenler neler? Deprem çantası hazırlarken neler konulmalı?

Deprem çantasında bulunması gerekenler neler? Deprem çantası hazırlarken neler konulmalı?

İstanbul'da meydana gelen depremin ardından, vatandaşların deprem çantası hazırlama ile ilgili araştırmaları gündeme geldi. Olası bir depremde hazırlanan deprem çantasına konular eşyaların neler olacağını merak edenler, internetten konunun detaylarını araştırıyor. AFAD, deprem çantasında bulunması gereken eşyaları açıkladı. Peki, Deprem çantasında bulunması gerekenler neler? Deprem çantası nasıl hazırlanır?

Deprem esnasında kurtarıcı bir nitelik taşıyan deprem çantası, birçok vatandaşın araştırdığı konu olmaya başladı. Deprem çantası içerisinde neler olmalı sorusu, bu konuda hazırlık yapmak isteyen birçok kişinin araştırdığı husus oldu. Peki, deprem çantasında bulunması gerekenler neler olmalı? İşte, deprem çantasının içeriği hakkında detaylı bilgiler

Deprem çantası içerisinde bulunması gerekenler, olası bir deprem anında kişinin temel ihtiyaçlarını karşılaması açısından önem arz eden bir konudur. Peki, AFAD'ın verdiği bilgilere göre deprem çantası içerisinde neler bulunması gerekmektedir? İşte, deprem çantası hazırlamak isteyenler için detaylı bilgiler

DEPREM ÇANTASI NASIL HAZIRLANIR?

Afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelerin bulunduğu bir Afet ve Acil Durum Çantanızın hazır ve ulaşılabilecek bir yerde olması önemlidir. Çanta, sorumlu olduğunuz kişi/kişiler (bebekler, yaşlılar, engelliler) ve varsa evcil hayvanlarınız için gerekli ihtiyaçları da içermelidir.

Bir afet sonrası yiyecek, içecek ve acil ihtiyaçları temin edebileceğiniz yerlere ulaşamayabilirsiniz. Küçük yaralanmalarınız varsa bunları kendiniz giderebilirsiniz. Bu tip durumlar için afet çantanızın içinde olması gerekenleri doğru belirleyip, çantanızı kolay ulaşacağınız bir yerde saklamanız çok önemlidir. Afet ve Acil Durum Çantası sadece evinizde, iş yerinizde değil okulunuzda, sınıfınızda da olmalıdır.

Bunun için öğretmeninizle birlikte ihtiyacınız olabilecek şeyleri belirleyip, çantanızı sınıfınızda öğretmeninizin kolay ulaşabileceği bir yerde saklamalısınız. Engelli bireylerin özel ihtiyaçlarıyla alakalı çantanızın içine eklemeniz gerekenleri de unutmamalısınız. İçinde bulunan yiyecek ve içecekleri düzenli olarak kontrol edip, bozulmadan nasıl saklamanız gerektiğini büyüklerinizden öğrenmelisiniz.

Deprem çantasında bulunması gerekenler neler Deprem çantası hazırlarken neler konulmalı

Gıda

Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı (çabuk bozulmayan) gıdalar (Konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu, vb.).

Her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyu alınmalı.

Önemli belge fotokopileri

Kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.)
Tapu, sigorta, ruhsat belgeleri
Zorunlu Deprem Poliçesi
Diplomalar
Pasaport, banka cüzdanı vb.
Diğer (evcil hayvan sağlık karnesi, vb.)

Giyecekler

İç çamaşırı
Çorap
Yağmurluk
İklime uygun giysiler

Hijyen malzemeleri

Sabun ve Dezenfektanlar

Diş fırçası ve macunu

Islak mendil

Tuvalet kâğıdı

Hijyenik ped

Diğer malzemeler

İlk yardım çantası

Uyku tulumu veya battaniye

Çakı, düdük, küçük makas

Kâğıt, kalem

Pilli radyo, el feneri ve yedek piller (dayanıklı/uzun ömürlü pil seçilmeli)

Afet ve Acil Durum çantanızı hazırladınız mı?.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False