Denizde panik

İçinde çoğunluğu bayram tatiline giden bine yakın yolcu ile 200 aracın bulunduğu hızlı feribot, İrina adlı Kamboçya tankerine çarptı. Büyük bir facianın eşiğinden dönülen kazada ölen ve yaralanan olmadı.

İSTANBUL-Bandırma seferini yapan, kaptan Ali Seyhan yönetimindeki İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi'ne (İDO) bağlı Turgut Özal hızlı feribotu, dün 09.45'te Yenikapı iskelesinden demir aldı. Yaklaşık 5-6 dakika sonra feribotun kaptan köşkündeki, makine dairesine hükmeden elektronik sistemde arıza meydana geldiği bildirildi. Kontrolü kaybeden kaptan Seyhan, sürüklenen feribotun Yenikapı açıklarında demirli Kamboçya bandralı İrina isimli tankerin baş kısmına çarpmasını engelleyemedi.

Hidrolik rampa çöktü

Çarpmanın etkisiyle şiddetli sarsıntının yaşandığı feribotta, çoğunluğu bayram tatiline gitmekte olan bine yakın yolcu arasında panik yaşandı. Arka sağ tarafında 30 metrekare çapında bir yırtık meydana gelen feribotun aynı yöndeki hidrolik araç rampası da çöktü. Kazadan sonra, Yenikapı İskelesi'ne dönmeyi başaran Ali Seyhan yönetimindeki Turgut Özal feribotunun yolcuları ve yaklaşık 200 araç tahliye edildi. Kazada şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı. İDO Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Tuğcu, kazanın sebebinin araştırıldığını, teknik arıza ihtimali üzerinde de durulduğunu bildirdi.

Sigorta karşılayacak

Feribottaki hasar bölgesi ile yolcuların taşındığı bölüm arasında çok kısa bir mesafe kaldığı görülürken, feribotta bulunan 3 otomobilde hasar oluştuğu ve bu hasarların feribotun sigortası tarafından karşılanacağı bildirildi. Yenikapı İskelesi'ne gelen bazı vatandaşlar, kaza nedeniyle seferlerde değişiklik yapılmasına tepki gösterdi.
Haberle ilgili daha fazlası: