Deniz dibindeki Atatürk heykeline tepki

SAROS Körfezi’nin dibine, içinde Atatürk ve ilk kadın pilot Sahiba Gökçen’in heykellerinin bulunduğu bir F- 4 savaş uçağı batırılması projesine Çanakkale’den de tepki geldi.

Haberin Devamı

Saros’un diğer yakasında yer alan Çanakkale’deki bilimdamı, siyasetçi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, projenin Atatürk’ün manevi şahsiyetini zedeleyici nitelikte olduğu görüşünde birleşti.

Edirne Saros Turizm Altyapı Hizmet Birliği’nin (ESTAB), Saros’un dibine, içinde Atatürk ve ilk kadın pilot Sahiba Gökçen’in heykellerinin de bulunduğu bir F- 4 savaş uçağı batırmak istemesi Çanakkale’den de tepki buldu. Çanakkale CHP Milletvekili Ahmet Küçük insanların kendini su altında kötü hissettiğini hatırlattı. Sanatın evrensel bir kavram olduğunu belirten Küçük, “Atatürk resmedilir, heykeli yapılır. Ancak gerekli kamuoyu nabzı tutulmadan böyle bir projenin gündeme getirilmesini, ulusumuz için önemli bir değere saldırı olarak yorumluyorum. Bu projeye hak ettiği tepki geldi. Atatürk, Türk toplumu için daima korunacak bir değerdir. Toplumun Atatürk ile ilgili değerleri bir sanat çalışması anlamı taşıyan bu projede zedelenmiştir, rencide edilmiştir. Sanatsal bir çalışmada Atatürk’ün konu edilmesi elbette ki normaldir. Ancak, toplumun Atatürk ile ilgili değer yargıları ile bu çalışma örtüşmelidir” dedi.

Çanakkale Barosu Başkanı Avukat Tülay Ömercioğlu da Atatürk’ün bir reklam malzemesi ve gündem oluşturmak için obje olarak kullanılmasına şiddetle karşı çıktıklarını belirtti. Ömercioğlu, “Tanıtım amacı ile böyle bir olayın kullanılması çok saçma. Gündem yaratmak için ya da reklam malzemesi yapmak için Atatürk’ün, Türkiye’nin önderinin seçilmesi çok yanlış ve çirkindir” diye konuştu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Alparslan da “Ben bir deniz tutkunuyum, balıkadamım. Hem mesleğim hem de denize olan tutkum bu projenin bilimsel, akademik anlamda tartışılması, ardından kamuoyunun gündemine getirilmesinin gerektiği şeklindedir. Bu proje Türk kamuoyuna yansıtılmadan önce, bu gerekli çalışmalar yapılsaydı, toplumun nabzının hangi doğrultuda attığı ortaya çıkar, bugün bunu tartışıyor olmazdık. Atatürk’ü bir denizin dibine indirmediğimiz kalmıştı. Söz konusu Saros Körfezi, deniz tutkunlarının yakından bildiği, hiçbir şekilde reklama ihtiyacı olmayan bir bölge. Orası dev bir akvaryum. Sualtı zenginliği tartışılamayacak kadar önemli ve bilinen bir bölge” dedi.

ÇOMÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu Akademik Danışmanı Ahmet Becan ise “Yapılmak istenen güzel bir proje. Ancak bu projenin tanıtımı anlamında Atatürk’ün obje olarak kullanılması, bir tema haline dönüştürülmesi elbette tartışılmalı. Önemli olan projenin ön plana çıkmasıydı. Bu projede Atatürk ve Gökçen’in isimlerinin kullanılmaması gerekirdi. Atatürk’e bir enkaz içinde yer verilmesi tartışma yaratmaya yetti. Proje hazırlanırken, ilgililerin bunu hassas şekilde düşünmeleri gerekirdi. Halkımız duygusal bir yapıya sahip. Eleştiriler de bunu bağlı olarak geldi. Gelmeye de devam edecek” görüşünü dile getirdi.

Çanakkaleli ev kadını Çiçek Özerten de “Çok anlamsız bir proje. Türkiye’de belirli bir zümreye hitap edecek bir çalışma. Ülkemizde, Atatürk ve Gökçen’i suyun altına inip de görecek insan sayısı kaç tane olur. Böyle bir çalışmanın açık alanda herkes tarafından görebileceği bir alanda sergilenmesi daha doğru. Böyle bir etkinlik daha gelişmiş bir ülkede gerçekleşse, tepki, eleştiri almaz. Ancak Türk toplumu için Atatürk, değer yargısı tartışmasız çok önemli. Karada sorun halledilmiş de sıra suyun altına mı gelmiş” dedi.

Projeye tek olumlu yaklaşan Çanakkale Ticaret Odası Meclis Başkanı ve Dardanel Deniz Ürünleri Fabrikası’nın sahibi Niyazi Önen ise, “Deniz ürünlerinin gelişmesi anlamında bu projenin önemi büyük. Bu tür batıklar ve objeler dünyanın dört bir köşesinde gemi ve benzeri su araçları batırılıp, deniz canlılığına, ekolojik açıdan olumlu katkı sağlanıyor. Turizm açısından da önemli olur. Sualtı sporları ve turizmini olumlu yönde etkiler diye düşünüyorum. Ben bu projeye olumlu bakıyorum” diye konuştu.


 

Haberle ilgili daha fazlası: