Demirel'in cenazesinde generallerden 'ihtiram nöbeti'

Demirelin cenazesinde generallerden ihtiram nöbeti

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'nin en çalkantılı dönemlerinde siyaset yaptı. Siyasi hayatı boyunca, iki kez askeri darbeyle Başbakanlık görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

Haberin Devamı

Demirelin cenazesinde generallerden ihtiram nöbeti
Demirel, Başbakanlık görevindeyken 1972 yılında, Türk siyasi tarihine "12 Mart muhtırası" olarak geçen, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin uyarısı ile istifa etmek zorunda kaldı.

Yeniden Başbakanlık görevine gelen Demirel, 1980 askeri darbesi sırasında da Başbakan idi. Demirel, 1980 askeri darbesinin ardından gözaltına alındı, kendisine siyaset yasağı geldi.

Ancak yasağı kalkar kalkmaz yeniden siyasete dönen Demirel, bir kez daha Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı oldu. Ardından da Cumhurbaşkanı seçilerek, Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı ünvanını aldı.

Demirel'in 9. Cumhurbaşkanı olması nedeniyle vefatının ardından cenazesi de devlet töreniyle sonsuzluğa uğurlandı.

Haberin Devamı

Demirel için yapılan devlet törenindeki en çarpıcı notlardan biri ise, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en üst düzey askerleri, amiraller ve generallerin nöbet tutması oldu.

Kara, Hava, Deniz ve Jandarma Kuvvetleri'nden general ve amiraller, TBMM'de Demirel için düzenlenen cenaze töreninde, naaşın başında dönüşümlü olarak saygı nöbeti, resmi adıyla "ihtiram nöbeti" tuttu.

Haberle ilgili daha fazlası: