Deklarasyona Rum damgası

Deklarasyona Rum damgası

AB’nin Kıbrıs deklarasyonu Rumların istediği gibi çıktı. ‘BM bünyesinde çözüm’ 2006’da gözden geçirilecek konular arasından çıkarıldı. Türkiye’nin Rumları tanıması ve ek protokolü uygulaması ise 2006 takvimi içinde kaldı.

Deklarasyona Rum damgası
Haberin Devamı

AVRUPA Birliği, Türkiye’nin ek protokolü imzalarken yayınladığı ‘Kıbrıs Deklarasyonu’na karşı deklarasyon üzerinde nihayet anlaştı. Dün AB Dönem Başkanı İngiltere’nin, deklarasyonla ilgili üye ülkelerden beklediği ‘Yazılı Onay’, Brüksel’e ulaştı. Tam yedi haftadan beri üzerinde bir türlü ‘mutabakata’ varılamayan bildiri üzerinde uzlaşıldı. Yedi hafta içinde bir çok kez yenilenen deklarasyon, her seferinde Rumların isteklerine göre düzenlendi.

ÇERÇEVE BELGESİNE YANSIMAYACAK

Dün üzerinde uzlaşı olduğu açıklanan deklarasyonda, son haline nazaran bir değişiklik olmadı. Kıbrıs Rum Kesimi’nin itiraz ettiği, çözüm için ‘BM sürecine’ atıfta bulunulan paragraf da metinde aynen korundu. Ancak bu paragraf, 2006 takvim sınırlamasının dışında tutuldu. Böylelikle metinde yer alan, ‘Tüm bu konular 2006’da yeniden gözden geçirilecektir’ şeklindeki görüş, Türkiye’nin Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanıması ve ek protokolü uygulaması ile sınırlı kaldı. Çözüm ile ilgili sürece herhangi bir takvim sınırlaması getirilmemiş oldu. Rumlar metne bu haliyle onay verdiler.

Deklarasyonda uzlaşılan konuların, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin ‘içeriğini’ belirleyecek olan ‘Müzakere Çerçeve Belgesi’ne (MÇB) yansıtılmayacağına yönelik metne eklenen dipnot da çıkarıldı. Ancak AB ülkelerinin bu konuda yazılı olmayan bir ‘centilmenlik anlaşması’ yaptığı ve deklarasyonun içindeki unsurların MÇB’ye yansıtılmayacağı konusunda ‘görüş birliği’ içinde oldukları bildirildi.

Haberin Devamı

AVUSTURYA DİRENİYOR

MÇB ile ilgili görüşmeler ‘ikili’ düzeyde devam ediyor. 29 Haziran’da AB Komisyonu’nun yayınladığı belgenin AB Konseyi’nden onay alması gerekiyor. Belgeye, Türkiye’nin uluslararası kurumlarda ‘Kıbrıs Rum Kesimi’ne yönelik vetosunu’ kaldırması ile ilgili bir unsur eklendi. Aynı zamanda müzakerelerin 25 ülkeyle yapılacağı ve böylelikle Kıbrıs Rum Kesimi’nin de Türkiye ile müzakereleri yürüten taraf olduğuna yönelik bir ifade de yer aldı.

Avusturya’nın ‘özel statü’ konusundaki ısrarı sürüyor, ancak bu konuda 25’ler içinde yalnız kalkmış durumda. Belgenin AB ülkeleri Dışişleri Bakanları’ndan onay alması gerekiyor. Bunun için İngiltere üye ülkelerden ‘Yazılı onay isteme’ yoluna başvurabilir.    

Haberle ilgili daha fazlası: