GeriGündem Dehşet apartmanları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dehşet apartmanları

Avcılar'daki Aydoğan Apartmanı'nın müteahhiti Nazım Aydoğan, oğlu ve gelinini kurtardıktan sonra, 'Alt kattaki oto galerisi kolonları kesmişti' söylentisini yayıp memleketi Malatya'ya kaçtı. Sefaköy'deki '19 numaralı' ruhsatsız apartmanın müteahhiti Şemsettin Tekin'in ise aynı mahalledeki bir başka inşaatının taşıyıcı kolonlarında delikti tuğla kullandığı ortaya çıktı.

Müteahhit Ahmet Nazım Aydoğan, Avcılar'da 25 ceset çıkan Aydoğan Apartmanı'nından, oğlu ve gelinini sağ olarak kurtardıktan sonra ‘‘Bütün Avcılar yıkıldı, vicdanım rahat’’ diyerek, memleketi Malatya'ya kaçtı. Müteahhit Aydoğan'ın, yıkılan apartmanın 500 metre ilerisinde bulunan kendi villasında ise tek bir çatlak olmadığı görüldü.

Avcılar Gümüşpala Mahallesi, Barış Sokak 68 numaradaki, 24 daire ve 5 dükkandan oluşan Aydoğan Apartmanı depremde kum yığınına dönüştü. Enkaz altından bu güne kadar 25 ceset çıkartıldı. Yedi kişi sağ kurtarıldı. Yedi dairede yaşayanların yaz tatilinde olması, ölü sayısının artmasını önledi.

Duvarları, kirişleri eksik çimento nedeniyle kum gibi dağılan apartmanın müteahhiti Ahmet Nasım Aydoğan, sadece olay gecesi görüldü. Kendi yaptığı apartmanın en üst katında oturan oğlu Selahattin Aydoğan ve gelinini enkazdan kurtardı, ailesiyle birlikte Malatya'ya kaçtı.

Villasında çatlak bile yok

Aydoğan'ın, Gümüşpala Mahallesi, Kuruceşme Caddesi, İdare Sokak 12 numarada bulunan tripleks villası , depremden hiç etkilenmedi.

Çevre sakinleri, apartmanın altında bulunan ve ANAP Milletvekili Mahmut Bozkurt'a ait olduğu belirtilen Bozkurt Otomotiv'de, araçların rahat manevra yapması için kolonların kaldırıldığı yolundaki söylentiden sözederek, bu iddiayı müteahhit Aydoğan'ın, deprem gecesi öfkeli kalabalığın elinden kurtulmak için ortaya attığını öne sürdü.

Sefaköy Tevfik Bey Mahallesi'nde 25 kişiye mezar olan '19 numaralı' ruhsatsız apartmanın müteahhiti Şemsettin Tekin de yol açtığı faciayı öğrendikten sonra kayıplara karıştı. Van'a gittiği iddia edilen müteahhitin, aynı mahallede yapımına başladığı yedi katlı bir başka inşaatın taşıyıcı kolonlarına delikli tuğla konulması, ‘‘cinayet belgesi’’ olarak değerlendirildi.

Şehit Recep Sokak'taki, 8 katlı, 23 daireli '19 numaralı' apartmanın yapımına 1998'de başlandığı, dört ay önce kaba inşatının tamamlandığı öğrenildi. Küçükçekmece eski Belediye Başkanı Nurettin Şen zamanında yapımına göz yumulan ruhsatsız inşaatın bazı daireleri 3.5 milyar liraya satılırken, bazıları 75 milyon liradan kiraya verildi.

13 ailenin yaşadığı apartmanın enkaz kaldırma çalışmaları sırasında taşıyıcı kolonların balyozlarla kolayca kırıldığı, duvarların kum gibi ufalandığı görüldü. Apartmandaki enkaz kaldırma çalışmaları 48 saatte tamamlandı. Binadan 25 ceset çıkarıldı, 22 kişi ise, itfaiye, polis, jandarma ve vatandaşın ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar sonucu yıkıntıların arasından sağ olarak çıkmayı başardı.

AYDOĞAN APARTMANI’NDA Dokuz yakınını kaybeden ŞEN:

Cezalandırılsa ne olur

Avcılar - Aydoğan Apartmanı, Muammer Şen'in kızkardeşi, eniştesi, beş çocukları ve o akşam misafirliğe gelen diğer kardeşlerinin üç çocuğuna mezar oldu. Aynı aileden on kişinin bulunduğu daireden, Şen'in sadece bir yeğeni sağ çıktı. Şen depremden hemen sonra kızkardeşini aramış, bağlantı kuramayınca Avcılar'a gelmişti. Çarşamba akşamsaatlerinde, Hürriyet muhabirlerine ’’İki yakınım hariç hepsinin cesedi çıktı, onları da sonuna kadar bekleyeceğim’’ diyordu.

Muammer Şen, evi yapan müteahhitin ihmali, hatası yüzünden binanın yerle bir olduğunu öne sürdü. Çarşamba öğle saatlerinde göçüğü ziyaret eden İstanbul Valisi Erol Çakır'ın binaların yıkılmasında sorumlu olanlar için hukuki prosedürün uygulanacağı yolundaki sözlerine sert tepki göstererek ‘‘Ölen öldükten sonra müteahhiti cezalandırsan ne yazar’’ dedi.Seçil TÜRESAY

False