Değişmedim geliştim

AKP Lideri Tayyip Erdoğan, değişmeyip geliştiğini söyledi. Erdoğan, ‘‘Ben hiçbir zaman ‘değiştim' demedim, ‘geliştim' dedim. Bu, gelişimle alakalı bir değişimdir’’ dedi.

NTV'de önceki akşamki ‘Siyaset Meydanı' programında Ali Kırca'nın sorularını yanıtlayan Erdoğan, doğum kontrolüne karşı çıktı. Türkiye'de nüfus planlaması ile doğum kontrolünün birbirine karıştırıldığını savunan Erdoğan, ‘‘Hem nüfusumuz artmalı, hem de genç nüfusa sahip olmalıyız. Benim 4 çocuğum var, daha da fazla olsun isterdim’’ dedi. Ekonominin temel unsurunun insan olduğunu belirten Erdoğan, ‘‘Birey çoğalmayı düşünüyorsa aile olarak çoğalsın. Ona neden müdahale ediyorsun, niye önünü kesiyorsun?’’ dedi.

TÜRBAN ASIL SORUN DEĞİL

Erdoğan
, başörtüsü sorununun, sadece AKP'nin değil, siyaset kurumunun sorunu olduğunu da savunarak, bu sorunu toplumsal mutabakatla çözmeyi düşündüklerini, bu konuda gerilime neden olmayacaklarını söyledi.

İTİFAKLARI HALK YAPAR

Erdoğan, Türkiye'nin başörtüsü ve İmam Hatip Lisesi sorunu dışında daha önemli sorunları bulunduğunu da belirterek, bunları öncelikli sorun olarak görmediklerini anlattı.

İttifakların parti başkanlarının biraraya gelmesiyle olamayacağını, asıl ittifakın milletle olacağını savunan Erdoğan,‘‘4 Kasım sabahı AKP'nin 550 milletvekiline sahip olduğunu görürsek, hemen erken seçim kararı alırız. Muhalefetsiz demokrasi olmaz’’ dedi. Erdoğan, Başbakan Bülent Ecevit'in, ‘‘AKP'nin rejim sorunu yaratacağı’’ yönündeki sözleri için de şöyle dedi:

‘‘Anayasal düzen içinde kurulan, yasalara uygun çalışan siyasi partileri yargılama hakkı, Ecevit'in ya da başka mercilerin değildir. Bu hak milletindir, sandıkta yargılar, bir de yargıçlarındır. Ecevit'in bu ifadelerini, siyasi etik açısından çirkin buluyorum. Ecevit'in siyasi geçmişi ile çatışıyor.’’

DERVİŞ İNTİHAR KOMANDOSU

Ekonomik programlarını açıklarken, parti olarak ‘liberal ekonomiyi değil, sosyal liberal ekonomiyi savunduklarını'
kaydeden Erdoğan, ekonomik sorunlar çözülmeye çalışılırken, olayın sosyal yönünün de göz önüne alınması gerektiğini vurguladı. Bugünkü sorunların ‘güven kaybı'ndan kaynaklandığını belirterek, ‘bunun tek sorumlusunun da Derviş değil, hükümet olduğunu' savunan Erdoğan, Derviş'in, ‘intihar komandoluğuna soyunduğunu' söyledi.

Söylediğini çabuk unuttu

ERDOĞAN,
2 yıl önceki ‘‘Değiştim’’ sözlerini unuttu. ‘Tayyip/Kasımpaşa’dan siyasetin ön saflarına' adlı kitapta, Erdoğan'ın, ‘değiştiği’ mesajları yer alıyor. Mayıs 2000'de de açıkça ‘‘Ben de değiştim’’ demişti.
Haberle ilgili daha fazlası: