Dayakçı koca hapse girecek

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Ocak 15, 1998 00:00

Aile içinde fertlerden birinin şiddete maruz kalması durumunda savcılığa başvurmasına ve şiddet uygulayan tarafın da hapisle cezalandırılmasına olanak sağlayan yasa tasarısı, dün TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Ailenin Korunması'na ilişkin yasa, dün yine RP'lilerin engellemesiyle karşılaştı. RP'liler karar yeter sayısı, yoklama isteyerek, tasarının yasalaşmasını engellemeye çalıştılar. Ancak iktidar, kalabalık bir şekilde Genel Kurul'da oturarak, bu engellemeyi aştı. Yasa, aile içi şiddete Cumhuriyet Başsavcığılı'nın elkoymasına olanak sağlıyor. Savcılık, şiddete maruz kalan aile bireyinin şikayetinin yanısıra, doğrudan da soruşturma açabiliyor. Şiddete tanık olan birisinin şikayeti, savcılığın harekete geçmesi için yeterli olacak. Aile içi şiddet davalarında Sulh Hukuk Hakimi, şu tedbirlere başvurabilecek:

Kusurlu eş, diğer eşe veya çocuklara veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik davranışlarda bulunmayacak.

Müşterek evden uzaklaştırılarak, bu evin diğer eşe ve varsa çocuklara tahsisi ile diğer eş ve çocukların oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşamayacak.

Diğer eşin, çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinin eşyalarına zarar vermeyecek.

Diğer eşi, çocukları veya aynı çatı altında yaşayan aile bireylerini iletişim vasıtalarıyla rahatsız etmeyecek.

Varsa silah ve benzeri araçlarını zabıtaya teslim edecek. Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanmış olarak ortak konuta gelemeyecek.

Bu hükümler 6 ay süreyle uygulanacak. Bu tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hürriyeti bağlayıcı ceza alabileceği konusunda kusurlu eş, ihtar edilecek. Kusurlu eş, uyarıları dikkate almazsa hâkim, bu kişiye 3 aydan 6 aya kadar hapis cezası verebilecek.

Haberin Devamı


Haberle ilgili daha fazlası: