Davutoğlu ve Clinton'dan ortak açıklama

Güncelleme Tarihi:

Davutoğlu ve Clintondan ortak açıklama
Oluşturulma Tarihi: Şubat 13, 2012 23:41

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Washington'da ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Haberin Devamı

Suriye konusunu detaylı bir şekilde görüştüklerini belirten Davutoğlu, “Suriye’de şiddet artıyor, artık beleyecek durumda değiliz. İnsanların bombalanmasına seyirci kalamayız. İnsani bir inisiyatifin başlatılması lazım” dedi.

Demokratik kültüre sahip olmanın Suriye’nin hakkı olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Suriye’de bir çözüme ulaşılırsa bundan en karlı çıkan ülke Türkiye olur” diye konuştu.

“Arap Birliği’nin tüm çabalarına saygı duyuyoruz, kararlarını destekliyoruz” diyen Davutoğlu Suriye için diğer ortaklarla da görüşeceklerini belirtti.

İRAN İÇİN ARABULUCULUK YAPABİLİRİZ

Hillary Clinton ile bölgesel konuları da ele aldıklarını anlatan Davutoğlu

“Önümüzde ortak ve yüklü bir gündem var. Güvenlik ve ekonomi alanında ortaklık ilişkimiz var. Ortak fırsatlar ve ortak sorunlarla karşı karşıyayız.” dedi.

Haberin Devamı

İran konusunda sonuca ulaşacak girişimler istediklerini söyleyen Davutoğlu

“İran ile müzakereler devam edecek Türkiye bir şekilde yardımını ortaya koyacak. İran için arabuluculuk yapabiliriz” şeklinde konuştu.

ESAD REJİMİ KAÇINILMAZ SONA SÜRÜKLENİYOR

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Suriye’de barışçı bir çözüm istediklerini vurgulayarak, “Şiddetin durdurulmasını istiyoruz.

Suriye’de bir çözüm bulunması yolunda Davutoğlu ve ben aktif rol üsleneceğiz. Türkiye ile insani durumun düzeltilmesi konusunda çabalarımızı birleştiriyoruz” dedi. “Esad rejimi kaçınılmaz sona sürükleniyor” diyen Clinton ABD’nin Arap Birliği’nin çabalarını desteklemekte olduğunu ifade etti.

DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI / WEB TV

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!